نوری مالکی: تا حکم دادگاه از نخست‌وزیری نمی‌روم

حق نشر عکس Reuters

نوری مالکی می‌گوید که فواد معصوم، رئیس جمهور عراق، با مامور کردن حیدر عبادی برای تشکیل کابینه قانون اساسی را نقض کرده است و پیامدهای این کار زیانبارتر از تصرف شهرهای عراق به دست شبه نظامیان 'دولت اسلامی' است.

آقای مالکی گفته است که تا وقتی دادگاه در این باره حکم ندهد از مقام نخست‌وزیری کنار نمی‌رود.

او تصمیم فواد معصوم را "کودتایی علیه قانون اساسی و روندهای سیاسی" توصیف کرده و گفته است علیه آقای معصوم اقامه دعوا می‌کند.

روز دوشنبه فواد معصوم، حیدر عبادی را به عنوان نخست‌وزیر تازه عراق، مامور تشکیل دولت کرد.

ایران و آمریکا از نخست‌وزیری آقای عبادی حمایت کرده‌اند. نامزدی او برای نخست‌وزیری پس از ماه‌ها چانه‌زنی‌های سیاسی در عراق صورت می‌گیرد.

کمک تسلیحاتی فرانسه به کردها

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه اعلام کرده است که این کشور کمک‌های تسلیحاتی در اختیار کردهای عراقی خواهد گذاشت. آقای اولاند همچنین از انتخاب حیدر عبادی به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق استقبال کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیشمرگ‌های کرد در روزهای اخیر در مواردی از 'داعش' شکست خوردند

رئیس‌جمهور فرانسه گفته است که در پاسخ به درخواست اضطراری اقلیم کردستان عراق، و با جلب توافق بغداد، ظرف ساعات پیش رو سلاح‌هایی از طرف فرانسه به اقلیم کردستان فرستاده می‌شود.

شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' در روزهای اخیر در نبردهایی علیه پیشمرگ‌های کرد به پیروزی رسیده‌اند و پیشروی آنان به سوی اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، آمریکا را به حمله هوایی واداشت.

نیروهای کرد در روزهای اخیر تقاضای کمک تسلیحاتی می‌کردند.

نگرانی از وضعیت آوارگان

همزمان سازمان ملل متحد هشدار داده است ده‌ها هزار نفر آواره در کردستان عراق که از دست شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' به کوهستان گریخته‌اند، همچنان آن‌جا گیر افتاده‌اند و 'برای نجات جانشان به امدادرسانی نیاز دارند'.

در ده روز گذشته و با تصرف سنجار به دست نیروهای 'دولت اسلامی' (داعش) گروه‌هایی از ایزدی‌های عراق ناچار به ترک شهرشان شدند.

روز سه‌شنبه حملات هوایی آمریکا به مواضع این گروه تندرو سنّی ادامه داشت.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

آژانش پناهندگان سازمان ملل می‌گوید حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر همچنان در کوهستان‌های سنجار گیر افتاده‌اند؛ بی آب و غذا و سرپناه. سازمان ملل می‌گوید اکنون روی‌هم‌رفته، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در عراق آواره شده‌اند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از کشورهای دیگر خواسته است که کمک بیشتری به شهروندان غیرنظامی عراق برسانند.

او گفته است به‌خصوص وضع ایزدی‌ها و دیگرانی که در ارتفاعات سنجار گیر افتاده‌اند، "دل‌خراش" است.

او همچنین از نیروهای نظامی عراق خواسته است که در نزاع سیاسی بین نوری مالکی و فواد معصوم دخالت نکنند.

آقای مالکی که در هشت سال اخیر نخست‌وزیر عراق بوده و چشم به تمدید ریاستش بر دولت دارد، با تصمیم آقای معصوم، رئیس‌جمهور عراق برای انتخاب حیدر عبادی به عنوان نخست‌وزیر جدید مخالفت کرده است.

'نسل‌کشی'

حق نشر عکس Reuters
Image caption امدادرسانان می‌گویند برخی از ایزدی‌ها توانسته‌اند خودشان را به سوریه برسانند و آن‌جا کمک بگیرند

یکی از امدادرسانان دفتر کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در اربیل به بی‌بی‌سی گفته است که برخی از ایزدی‌های آواره در کوهستان توانسته‌اند در سه روز اخیر خود را به شمال این ارتفاعات برسانند و با گذشتن از رود دجله به سوریه برسند و آن‌جا کمک بگیرند.

ولی یک مددکار ایزدی که سوار بر هلی‌کوپتر عراقی از نزدیک شاهد روند تخلیه آوارگان گیر افتاده در کوهستان بوده، وضعیت را "یک نسل‌کشی" توصیف کرده و گفته که از آسمان، چیزی شبیه به "جنازه‌های صدها نفر" را روی زمین دیده است.

گزارش ژیار گل، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، نشان می‌دهد که چه‌طور ده‌ها نفر از بین آن هزاران آواره، تلاش می‌کنند سوار همین یک هلی‌کوپتر امدادی شوند تا بتوانند از این محاصره جان به در ببرند.

بعدتر هلی‌کوپتر امدادی نیروهای عراقی در سنجار سقوط کرد. در این سانحه شماری از سرنشینان از جمله چند روزنامه‌نگار کشته شدند و برخی دیگر نیز زخمی شدند. ویان دخیل، نماینده ایزدی‌ها در مجلس عراق نیز از جمله زخمی‌های این سقوط بوده است.

روز دوشنبه شبه‌نظامیان داعش سابق توانستند پس از چند هفته درگیری با پیشمرگ‌های کرد، شهر جلولا را در شمال‌شرقی عراق تصرف کنند.

این شورشی‌ها اکنون بر چند نقطه کلیدی در شمال عراق تسلط دارند از جمله بزرگ‌ترین سد آبی عراق که روی دجله بنا شده و در نزدیکی شهر موصل است.