آمریکا کمک بیشتر به آوارگان عراقی را بررسی می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption کودکان ایزدی برای پیشمرگ‌های کرد دست تکان می‌دهند

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، گزینه‌های مختلف نظامی را برای نجات هزاران عراقی که در کوهستان‌های شمال این کشور آواره شده‌اند، بررسی می‌کند. ارسال کمک‌های هوایی و درست کردن مسیرهای امن از جمله مواردی است که آمریکا مد نظر دارد.

یکی از مقام‌های امنیتی آمریکا گفت هرچند در روزهای اخیر آب و غذا به دست آوارگان رسانده شده است، اما این وضعیت قابل تداوم نیست و آنها نمی‌توانند همچنان در کوه‌ها به سر ببرند.

دولت آمریکا همچنان می‌گوید که نیروهای زمینی این کشور وارد درگیری نظامی در عراق نمی‌شوند اما امکان حضور آنها در کمک‌های بشردوستانه وجود دارد.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز گفت برنامه‌های دقیقی برای کمک بین‌المللی به ایزدیان عراق وجود دارد. فرانسه هم گفته است که کمک‌های تسلیحاتی در اختیار نیروهای کرد قرار می‌دهد.

'درخواست آیت‌الله سیستانی از مالکی'

امروز نامه‌ای منسوب به آیت‌الله علی سیستانی منتشر شده است که از محتوای آن برداشت می‌شود او خواهان ترک مقام نخست‌وزیری از سوی نوری مالکی است.

در این نامه، که در ماه رمضان و خطاب به حزب دعوه آقای مالکی نوشته شده، آمده است که روند انتخاب نخست‌وزیر باید سرعت بگیرد و نخست‌وزیر جدید باید مقبولیت گسترده‌‎ای داشته باشد.

روز دوشنبه پس از ماه‌ها بن‌بست و چانه‌زنی فواد معصوم، حیدر عبادی را به عنوان نخست‌وزیر تازه عراق، مامور تشکیل دولت کرد.

این در حالی است که نوری مالکی می‌گوید که فواد معصوم، رئیس جمهور عراق، با مامور کردن حیدر عبادی برای تشکیل کابینه قانون اساسی را نقض کرده است و پیامدهای این کار زیانبارتر از تصرف شهرهای عراق به دست شبه نظامیان 'دولت اسلامی' است.

حق نشر عکس Reuters

آقای مالکی گفته است که تا وقتی دادگاه در این باره حکم ندهد از مقام نخست‌وزیری کنار نمی‌رود.

او تصمیم فواد معصوم را "کودتایی علیه قانون اساسی و روندهای سیاسی" توصیف کرده و گفته است علیه آقای معصوم اقامه دعوا می‌کند.

کمک تسلیحاتی فرانسه به کردها

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه اعلام کرده است که این کشور کمک‌های تسلیحاتی در اختیار کردهای عراقی خواهد گذاشت. آقای اولاند همچنین از انتخاب حیدر عبادی به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق استقبال کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیشمرگ‌های کرد در روزهای اخیر در مواردی از 'داعش' شکست خوردند

رئیس‌جمهور فرانسه گفته است که در پاسخ به درخواست اضطراری اقلیم کردستان عراق، و با جلب توافق بغداد، ظرف ساعات پیش رو سلاح‌هایی از طرف فرانسه به اقلیم کردستان فرستاده می‌شود.

شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' در روزهای اخیر در نبردهایی علیه پیشمرگ‌های کرد به پیروزی رسیده‌اند و پیشروی آنان به سوی اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، آمریکا را به حمله هوایی واداشت.

نیروهای کرد در روزهای اخیر تقاضای کمک تسلیحاتی می‌کردند.

نگرانی از وضعیت آوارگان

همزمان سازمان ملل متحد هشدار داده است ده‌ها هزار نفر آواره در کردستان عراق که از دست شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' به کوهستان گریخته‌اند، همچنان آن‌جا گیر افتاده‌اند و 'برای نجات جانشان به امدادرسانی نیاز دارند'.

در ده روز گذشته و با تصرف سنجار به دست نیروهای 'دولت اسلامی' (داعش) گروه‌هایی از ایزدی‌های عراق ناچار به ترک شهرشان شدند.

روز سه‌شنبه حملات هوایی آمریکا به مواضع این گروه تندرو سنّی ادامه داشت.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

آژانش پناهندگان سازمان ملل می‌گوید حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر همچنان در کوهستان‌های سنجار گیر افتاده‌اند؛ بی آب و غذا و سرپناه. سازمان ملل می‌گوید اکنون روی‌هم‌رفته، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در عراق آواره شده‌اند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از کشورهای دیگر خواسته است که کمک بیشتری به شهروندان غیرنظامی عراق برسانند.

او گفته است به‌خصوص وضع ایزدی‌ها و دیگرانی که در ارتفاعات سنجار گیر افتاده‌اند، "دل‌خراش" است.

او همچنین از نیروهای نظامی عراق خواسته است که در نزاع سیاسی بین نوری مالکی و فواد معصوم دخالت نکنند.

روز دوشنبه شبه‌نظامیان داعش سابق توانستند پس از چند هفته درگیری با پیشمرگ‌های کرد، شهر جلولا را در شمال‌شرقی عراق تصرف کنند.

این شورشی‌ها اکنون بر چند نقطه کلیدی در شمال عراق تسلط دارند از جمله بزرگ‌ترین سد آبی عراق که روی دجله بنا شده و در نزدیکی شهر موصل است.