نیروهای دولت اسلامی کنترل دو شهر سوریه را در دست گرفتند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای دولت اسلامی کنترل چندین شهر سوریه در نزدیکی مرز ترکیه را در اختیار گرفته‌اند

به گزارش فعالان مخالف دولت سوریه، نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش سابق) کنترل دو شهر و چندین روستا را در استان حلب، در شمال سوریه، در دست گرفته‌اند.

این مناطق تا پیش از این، در اختیار مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بود.

گزارش شده است که کنترل شهر اخترین در ۵۰ کیلومتری شمال شرق شهر حلب و شهر ترکمان‌بارح در نزدیکی مرز با ترکیه، به دست شبه‌نظامیان دولت اسلامی افتاده است.

در صورت تایید این گزارش‌ها، گروه دولت اسلامی توانسته است پیشروی قابل توجهی در سوریه داشته باشد. این گروه هم‌اکنون محدوده جغرافیایی قابل توجهی را در سوریه و عراق در اختیار دارد و رهبرانش، مدعی تشکیل خلافت اسلامی در این محدوده هستند.

دیدبان حقوق بشر سوریه، از گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر که در بریتانیا مستقر است، گزارش کرده که در طول شب سه‌شنبه، ۱۲ اوت، درگیری شدیدی در منطقه شروع شده است.

گفته شده است که شبه‌نظامیان دولت اسلامی، کنترل تعدادی از روستاها از جمله مسعودیه و دابق را هم از دست مخالفان دولت سوریه خارج کرده‌اند.

به گفته خبرنگاران، در صورت تایید این گزارش‌ها، مسیر تامین تدارکات مورد نیاز مخالفان دولت سوریه که در شهر حلب مستقر هستند، می‌تواند به خطر بیفتد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای دولت اسلامی از زمان در اختیار گرفتن کنترل شهر رقه، آنجا را به عنوان پایگاه خود انتخاب کرده‌اند

مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از حدود سه سال پیش در حلب با نیروهای دولتی درگیر بوده‌اند، اما همزمان، پیشروی نیروهای دولت اسلامی از شمال کشور هم آنها را تحت فشار گذاشته است.

شبه‌نظامیان دولت اسلامی از سال ۲۰۱۳ میلادی کنترل چندین بخش سوریه را در اختیار گرفته‌اند و از حدود یک ماه پیش و بعد از تصرف یک پایگاه نظامی در شهر رقه، از آنجا به عنوان مرکز خود استفاده کرده‌اند.

درگیری مخالفان بشار اسد و نیروهای دولتی از ماه‌های نخست سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شد، اما به تدریج به یک جنگ داخلی تبدیل شد. گفته می‌شود که تاکنون دست‌کم ۱۷۰ هزار نفر در درگیری‌های سوریه کشته شده‌اند.

حدود ۹ میلیون نفر که معادل یک‌سوم جمعیت سوریه پیش از آغاز جنگ است، از خانه‌هایشان آواره شده‌اند.

مطالب مرتبط