رهبر جدایی طلبان هوادار روسیه در دونتسک از مقام خود استعفا داد

حق نشر عکس AFP

ایگور گرکین، رهبر نظامیان جدایی طلب هوادار روسیه در دونتسک، شهری در شرق اوکراین که تحت تصرف این شورشیان است، از مقام خود استعفاد داده است.

الکساندر بورودای، نخست وزیر سابق جمهوری خود‌خوانده خلق دونتسک ضمن اعلام این خبر گزارش‌هایی مبنی بر آنکه این رهبر نظامی ملقب به 'استرلکوف' مجروح شده است را رد کرد.

این خبر در پی حمله‌های شدید توپخانه‌ای به شهر دونتسک و در عین حال نزدیک شدن کاروان حامل کمک‌های روسیه به نزدیکی مرز با اوکراین اعلام شده است.

گفته می‌شود دو نفر در اثر این حمله کشته و گروهی در این حملات مجروح شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های اولیه ،در مرکز این شهر که تحت تصرف شورشیان هوادار روسیه است، مردم با شنیدن صدای آژیر خطر، از ساختمان‌ها بیرون ریخته و فرار کردند.

بیش از ۲۰۰ کامیون حامل کمک‌های روسیه به مرزهای تحت کنترل شورشیان در منطقه لوهانسک نزدیک می‌شود.

مقصد این کاروان هنوز مشخص نشده است.

روسیه در توجیه ارسال کمک به اوکراین گفته است که شهرهای لوهانسک و دونتسک، که جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در آنها در محاصره نیروهای دولت مرکزی اوکراین قرار گرفته‌اند، با "فاجعه انسانی" مواجه هستند و به کمک خارجی نیاز دارند.

مقامات اوکراینی می‌گویند کاروان پیش از آنکه اجازه ورود به داخل مرز این کشور را پیدا کند، باید توسط بازرسان بین‌المللی وارسی شود.

اوکراین نگران آن است که روسیه در نظر داشته باشد در پوشش ارسال کمک‌های بشردوستانه، به اقدام نظامی در حمایت از جدایی‌طلبان مبادرت کند.

کشورهای غربی و اوکراین، دولت روسیه را به حمایت تسلیحاتی از شورشیان و حتی اعزام نفرات ارتش روسیه برای کمک به آنان متهم کرده‌اند.

در تحولی دیگر، ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه قرار است امروز پنجشنبه، ۱۴ اوت در کریمه ضمن انجام یک سخنرانی با ساکنان محلی ملاقات کند.

شبه جزیره خودمختار کریمه، پس از برگزاری یک همه پرسی مناقشه برانگیز در ماه مارس گذشته، اعلام استقلال کرد و سپس به خاک روسیه پیوست.

مطالب مرتبط