باراک اوباما: محاصره کوهستان سنجار شکسته شد

حق نشر عکس AP

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که آوارگان عراقی گیر افتاده در کوهستان سنجار در وضعیت بهتری به سر می‌برند. او شکستن محاصره پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) توسط نیروهای آمریکایی را دلیل بهبود اوضاع خوانده است.

او همچنین اعلام کرد که بسیاری از کسانی که در این کوهستان گیر افتاده بودند اکنون توانسته‌اند از آنجا فرار کنند و آمریکا برنامه ای برای انجام عملیات نجات ندارد.

پیشتر یکی از نمایندگان کردهای عراق به بی‌بی‌سی گفت که این دسته از اقلیت‌های مذهبی، از جمله ایزدی‌هایی که به کوهستان سنجار پناه برده اند، هنوز در خطر شدید حمله گروه دولت اسلامی قرار دارند.

آمریکا که در طی روزهای اخیر یک گروه از ارتش این کشور را برای ارزیابی موقعیت به کوهستان سنجار فرستاده بود، وضعیت را بهتر از قبل برآورد کرده است.

اما مقامات این کشور وعده داده‌اند که ارسال کمک‌های انسان دوستانه به این مناطق ادامه خواهد یافت.

وضعیت اضطراری جدی

در عین حال و در پی پیشروی‌های شبه نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش) در شمال عراق، سازمان ملل متحد در سراسر این کشور وضعیت اضطراری بسیار جدی اعلام کرده است.

مقامات کردستان عراق در استان دوهوک می‌گویند حدود ۱۵ هزار آواره جنگی به این منطقه پناه آورده اند و تامین غذای مورد نیاز آنها با اتکا به کمک های ساکنان محلی، که جمعیت‌شان به مراتب کمتر است شمار جنگ زدگان، کار دشواری است.

سازمان ملل متحد برآورد کرده است که حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در اثر جنگ داخلی عراق آواره شده‌اند.

سازمان ملل همچنین شرایط اضطراری در سه کشور دیگر یعنی سوریه، سودان جنوبی و جمهوری آفریقای مرکزی را نیز به همان میزان عراق جدی و وخیم توصیف کرده است.

نیکولای ملادنوف، نماینده ویژه سازمان ملل گفت که اعلام "وضعیت اضطراری مرحله ۳" به بسیج بیشتر نیروها، و منابع مالی، غذایی و کالا به منظور کمک رسانی به هزاران نفر که در اثر این بحران مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند کمک می‌کند.

آقای ملادنوف در ادامه گفت که وضعیت آوارگان در سنجار همچنان وخیم است.

سازمان ملل متحد هشدار داده بود که ده‌ها هزار نفر آواره در کردستان عراق که از برابر شبه‌نظامیان دولت اسلامی به کوهستان گریخته‌اند، همچنان در این محل گرفتار آمده اند و 'برای نجات جانشان به امدادرسانی نیاز دارند'.

جمعیت آوارگان را عمدتا اقلیت‌های مذهبی، به خصوص ایزدی‎ها تشکیل می‌دهند.

مطالب مرتبط