نوری مالکی از نخست‌وزیری عراق کنار رفت

حق نشر عکس AP
Image caption آقای مالکی استعفای خود را در حالی که مقام‌های عالی عراق در کنار او بودند از تلویزیون اعلام کرد

نوری مالکی اعلام کرده است که به نفع حیدر عبادی از سمت خود به عنوان نخست‌وزیر عراق کناره‌گیری می‌کند.

او تصمیم خود را روز پنجشنبه (۱۴ اوت - ۲۳ مرداد) از تلویزیون ملی عراق و در حالی که حیدر عبادی و بسیاری از چهره‌های سرشناس سیاسی عراق کنار او ایستاده بودند اعلام کرد.

همزمان، حیدر عبادی، جانشین آقای مالکی از سوی رئیس جمهور دستور گرفته تا هر چه زودتر کابینه خود را معرفی کند.

در روزهای اخیر و پس از آن که فوآد معصوم، رئیس جمهوری عراق، آقای عبادی را به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی کرد، فشارهای داخلی و بین المللی برای کناره گیری آقای مالکی افزیش یافته بود اما او خود و ائتلاف تحت امرش را همچنان واجد شرایط رهبری دولت می‌دانست.

پیشروی‌های شبه‌نظامیان دولت اسلامی شام و عراق (داعش سابق) در هفته‌های اخیر و افزایش بحران امنیتی در مناطقی که تحت کنترل تندورهای سنی درآمده یکی از دلایل کنار گذاشته شدن نوری مالکی بود که یک شیعه است.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای عبادی باید ظرف سی روز کابینه خود را معرفی کند

آقای مالکی در راس یک ائتلاف متشکل از گروه‌های شیعی از سال ٢٠٠٦ تا کنون سمت نخست وزیر را بر عهده داشته و منتقدان او معتقدند که در این مدت با استبداد رای حکومت کرده و با نادیده گرفتن مشارکت سایر گروه‌های قومی و دینی در عراق، عملا باعث رویگردانی سنی‌ها شده و زمینه ظهور و پیشرفت داعش را فراهم آورده است.

در همین حال، در روزهای گذشته ایران و آمریکا از نخست‌وزیری آقای عبادی حمایت کرده‌اند. نامزدی او برای نخست‌وزیری پس از ماه‌ها چانه‌زنی‌های سیاسی در عراق صورت می‌گیرد.

اکنون حیدر عبادی موظف است ظرف سی روز کابینه جدید خود را معرفی کند و در صورت تایید اعضای کابینه عهده دار دولت عراق شود.

آقای عبادی، ۶۲ ساله، از کهنه کارترین سیاستمداران عراق است که پیش از سرنگونی صدام حسین، در تبعید به سر می‌برد.

او که تحصیلات خود را در رشته مهندسی الکترونیک به پایان رسانده است، در سال ۲۰۰۳ از بریتانیا به عراق بازگشت.

آقای عبادی می‌گوید دو نفر از برادرانش در دوران حکومت صدام حسین کشته و یکی دیگر زندانی بوده است. او و خانواده‌اش از اعضای حزب دعوت عراق بودند و علت تبعید وی در دوران صدام حسین هم همین بود.

ادامه بحران انسانی در سنجار

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption آقای مالکی در روزهای اخیر تحت فشارهای داخلی و بین‌المللی برای کناره‌گیری از قدرت بود

همزمان با تحولات قدرت در بغداد، آمریکا می‌گوید محاصره ایزدی‌ها در سنجار شکسته شده است.

امروز باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد آوارگان عراقی گیر افتاده در کوهستان سنجار در وضعیت بهتری به سر می‌برند.

او شکستن محاصره پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش سابق) توسط نیروهای آمریکایی را دلیل بهبود اوضاع خوانده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت بسیاری از کسانی که در این کوهستان گرفتار شده بودند اکنون توانسته‌اند از آنجا فرار کنند و آمریکا برنامه‌ای برای انجام عملیات نجات ندارد.

با وجود این، یکی از نمایندگان کردهای عراق به بی‌بی‌سی گفته این دسته از اقلیت‌های مذهبی، از جمله ایزدی‌هایی که به کوهستان سنجار پناه برده اند، هنوز در خطر شدید حمله شبه نظامیان تندرو گروه دولت اسلامی قرار دارند.

مطالب مرتبط