بانک مرکزی تاجیکستان ادعای وزیر نفت ایران درباره بابک زنجانی را رد کرد

بابک زنجانی
Image caption بانک ملی تاجیکستان ادعا دارد که بابک زنجانی به تاجیکستان مبلغی را از فروش نفت ایران منتقل نکرده است

بانک مرکزی تاجیکستان ادعای مقامات ایرانی را مبنی بر این که ۲.۷میلیارد دلار توسط بابک زنجانیبه یکی از بانک‌ها در تاجیکستان منتقل شده‌است، بی‌پایه خواند.

در بیانیه بانک مرکزی تاجیکستان آمده است که "کانت-بانک" که به تاجر زندانی ایران متعلق است، تحت تحریم‌های کشورهای غربی قرار دارد و بازرسی‌های اخیر دو کشور ثابت کرده‌اند که در این اواخر هیچ معاملات مالی میان این بانک و ایران صورت نگرفته است.

رسانه‌های ایرانی در اوایل هفته جاری اطلاعاتی را پخش کردند که به گفته بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، بابک زنجانی، تاجر ایرانی زندانی در زمان ریاست محمود احمدی‌نژاد با امضای چند نفر از وزرای کابینه سابق رئیس جمهور به بانکی که در تاجیکستان متعلق به آقای زنجانی است، ۲.۷ میلیارد دلار انتقال داده است.

بابک زنجانی، که در دی ماه سال گذشته (۳۰ دسامبر ۲۰۱۳) دستگیر و به زندان اوین منتقل شد، متهم است بعد از تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران با وزارت نفت ایران در دولت محمود احمدی‌نژاد در فروش نفت و انتقال پول آن همکاری می‌کرده، اما بخشی از پول فروش نفت را به وزارت نفت پرداخت نکرده است.

بنا بر گزارشهای رسمی، قوه قضایه ایران بعد از توافق با وزارت نفت تصمیم گرفته، تا با شناسایی اموال آقای زنجانی آنها را در اختیار این وزارتخانه بگذارد، تا با فروش آنها طلب خود را تصفیه کند.

میزان بدهی‌های آقای زنجانی، بنا بر گفته بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، "بیش از هشت هزار میلیارد تومان (حدود دو و نیم میلیارد دلار)" است.

برآوردهای رسمی نشان می‌دهد، که کل اموال آقای زنجانی حدود سه هزار میلیارد تومان ارزش دارد.

آقای زنجانی پیش از دستگیری گفته بود که "در دو-سه سال گذشته بیش از ۱۷ میلیارد از درآمد حاصل از فروش نفت را به ایران منتقل" کرده است.

بانک مرکزی تاجیکستان در بیانیه خود می‌گوید که "کانت-بانک" که بابک زنجانی مالک آن دانسته می‌شود، پیوسته مورد بازرسی نهادهای ذیربط قرار دارد.

گذشته از این، قبلاً بازرسان ایرانی و تاجیک فعالیتهای این نهاد مالی را بازرسی کرده و هیچ دلیلی در باره انتقال مبلغ از فروش نفت ایران را پیدا نکرده‌اند.

بابک زنجانی سرمایه‌گذار اصلی "کانت-بانک"، شرکتهای "Asian Express Terminal"، "کانت-تأمینات"، "کانت-توریست"، "Asian Express Airline" و "کانت-ساختمان" دانسته می‌شود که در تاجیکستان فعال هستند.

مطالب مرتبط