حیدر عبادی نخست وزیر جدید عراق کیست؟

حق نشر عکس AP
Image caption حیدر عبادی از زمان بازگشت از تبعید به کشورش در سال ۲۰۰۳سمت های مهمی بعهده داشته است

حیدر عبادی، جانشین آقای مالکی، نخست وزیر عراق از سیاستمداران کهنه کار عراق است که از زمان بازگشت از تبعید به کشورش در سال ۲۰۰۳ سمت های مهمی به عهده داشته است.

فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق از حیدر عبادی، خواسته است تا ظرف سی روز دولتی فراگیر تشکیل دهد که بتواند بحران فعلی عراق را حل کند.

حیدر عبادی هم چنین وظیفه دشوار ایجاد اعتماد بین دولت عراق و جامعه سنی و کردهای عراق را بر عهده دارد.

منتقدان نوری مالکی معتقدند که او با روش مستبدانه‌ای که در پیش گرفته بود و با نادیده گرفتن مشارکت سایر گروه‌های قومی و دینی در عراق، عملا باعث رویگردانی سنی‌ها شده و زمینه ظهور و پیشرفت شبه نظامیان دولت اسلامی (داعش) را فراهم آورده است.

مصائب عبادی تحت رژیم صدام حسین

حیدر عبادی در سال ۱۹۵۲ در بغداد متولد شد.

او در سال ۱۹۷۵ وارد دانشگاه بغداد برای تحصیل در رشته مهندسی برق شد و سپس دوره فوق لیسانس و دکترای خود را در دانشگاه منچستر بریتانیا به پایان رساند.

حیدر عبادی طی دوره تحصیلات خود در بریتانیا به عنوان مشاور امور صنعتی کارمی کرد و برای چندین سال ریاست شرکتی را به عهده داشت که مسئول تعمیر آسانسورهای بوش هاوس، ساختمان پیشین سرویس جهانی بی بی سی بود و بهمین دلیل چندین روزنامه نگار بی‌بی‌سی با او آشنایی داشتند.

حیدر عبادی اکثر سال های دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ به دلیل عضویت در حزب اسلامی الدعوه در تبعید بسر می برد.

حیدر عبادی می گوید که رژیم صدام حسین دو تن از برادرانش را به دلیل عضویت در حزب الدعوه اعدام کرد و برادر سومش هم به همین دلیل مدت ده سال زندانی بود.

آقای عبادی در سال ۲۰۰۳ به سمت وزیر ارتباطات دولت عراق انتخاب شد و از سال ۲۰۰۶ تاکنون عضو پارلمان عراق بوده است.

حیدر عبادی هم چنین ریاست چندین کمیته مالی و اقتصادی پارلمان عراق را بر عهده داشته است.

حق نشر عکس PA
Image caption حیدر عبادی از سیاستمداران معتدل حزب الدعوه بشمار می آید.

سیاستمداری معتدل اما مصمم

آقای عبادی در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ به عنوان یک سیاستمدار مناسب برای احراز سمت نخست وزیری مطرح شده بود.

تحلیلگران عموما براین باورند که حیدر عبادی در مقایسه با نوری مالکی شخصیتی است که کمتر موجب تفرقه در جامعه عراق می شود اما تنها نمی شود به این مقایسه تکیه کرد زیرا وجوه اشتراک زیادی هم بین این دو وجود دارد.

سابقه سیاسی نوری مالکی و حیدر عبادی، هردو به حزب الدعوه باز می گردد.

این حزب در دهه ۱۹۷۰ به یک شورش مسلحانه علیه رژیم بعثی عراق دست زد.

به گفته جرارد راسل یک دیپلمات وزارت خارجه بریتانیا بین نوری مالکی و حیدر عبادی از نظر سیاسی تفاوت چندانی وجود ندارد:

" هردو عضو حزب الدعوه هستند اما بین رویکرد این دو در حزب تفاوت وجود داشت . حیدر عبادی سیاستمداری بسیار باهوش با سابقه سیاسی و مبارزاتی است اما نوری مالکی به تبعید خود خواسته رفته و دارای چنین سابقه ای نیست. از این گذشته، حیدرعبادی شخصیت جذاب تری در خارج از کشورش به شمار می آید."

جرارد راسل هم چنین معتقد است که انتخاب حیدر عبادی با موافقت ایران و آمریکا صورت گرفته است و می افراید: "در میان سه نخست وزیری که بعد از جنگ در عراق به روی کار آمده اند او از همه بیشتر به زبان انگلیسی تسلط دارد."

رنج علاءالدین، یک کارشناس امور عراق از دانشگاه کلمبیا که در ماه آوریل، طی انتخابات پارلمانی عراق، با حیدر عبادی دیدار کرده است، می گوید: "حیدرعبادی یکی از سیاستمداران میانه روی حزب الدعوه به شمار می رود و از نوری مالکی انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان می دهد اما نباید از او انتظار داشت که تغییرات عمده‌ای به وجود بیاورد زیرا هنوز هم عمدتا نماینده گروه مشخصی از بخش های شیعه نشین جنوب عراق است که طبیعتا سیاست های او را تحت تاثیر قرار می‌دهد."

حق نشر عکس AFP
Image caption فواد معصوم ،رئیس جمهوری عراق از حیدر عبادی، خواسته است تا ظرف سی روز دولتی فراگیر تشکیل دهد

مقابله با شبه‌نظامیان دولت اسلامی (داعش سابق)

حیدر عبادی در مورد مقابله با پیشروی شبه‌نظامیان دولت اسلامی (داعش سابق) موضع بسیار سرسختانه ای دارد.

او درماه ژوئن به روزنامه هافینگتن پست گفت که در مقابله با شبه نظامیان دولت اسلامی حاضر به دریافت " هرگونه کمک حتی از ایران است."

نوری مالکی هنوز هوادارانی دارد که می توانند مشکلات زیادی برای آقای عبادی بوجود آورند.

آقای عبادی قبلا در یک مصاحبه گفته بود :"اگر آمریکا دست به حمله هوایی بزند ما نیازی به حمله هوایی ایران نخواهیم داشت اما اگر از این اقدام خودداری کند ما ممکن است به حملات هوایی ایران نیاز پیدا کنیم."

حیدرعبادی هم چنین اذعان داشته که نیروهای امنیتی عراق در بعضی از اقدامات خود زیاده روی کرده اند و باید به شکایاتی درست رسیدگی کرد.

رنج علاءالدین، کارشناس امور عراق می گوید که درمورد شورش در استان انبار حیدر عبادی معتقد بود که در کوتاه مدت باید به حملات نظامی شدید علیه شبه نظامیان دست زد اما بر آشتی ملی و اتحاد عراق در درازمدت تاکید گذاشت.

در هرحال حیدر عبادی با وظیفه دشوار برای شکست دادن دولت اسلامی با ارتشی از هم پاشیده روبروست که بخش های زیادی از کشورش ر ا تحت کنترل دارند و باید در این راه تمام توان خود را بکار گیرد.

مطالب مرتبط