اوکراین: ستون زرهی متجاوز روسیه را هدف قرار داده‌ایم

حق نشر عکس af
Image caption کاروان کمک‌های بشردوستانه روسیه در نزدیکی مرز شرقی اوکراین متوقف مانده است

پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین گفته است که ارتش کشورش یک ستون از خودروهای زرهی روسیه را که به داخل خاک این کشور نفوذ کرده بودند، هدف قرار داده است.

در بیانیه رئیس‌جمهور اوکراین آمده است که این خودروهای زرهی پنجشنبه شب وارد شرق اوکراین شده بودند.

پیش از این، ناتو در مورد ورود خودروهای نظامی روسیه به اوکراین هشدار داده بود.

پترو پوروشنکو در این باره با دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا هم مکالمه تلفنی داشت و وزارت امور خارجه بریتانیا سفیر روسیه را فراخوانده و از او خواسته است تا درباره گزارش‌های مربوط به گذر خودروهای نظامی روسیه از مرز شرقی اوکراین توضیح دهد.

با این حال، وزارت دفاع روسیه عبور هر گونه نیروی نظامی خود را از مرز اوکراین رد کرده و گفته است که نظامیان اوکراین به دنبال مختل کردن روند امدادرسانی به غیرنظامیان در شرق اوکراین هستند.

کاروان کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه روسیه همچنان در حدود ۴۰ کیلومتری مرز اوکراین متوقف مانده است. کنترل بخش‌هایی از شرق اوکراین در اختیار جدایی‌طلبان هوادار روسیه است و روسیه گفته است که این کاروان را برای رساندن کمک به دست غیرنظامیان ساکن این مناطق راهی کرده است.

به گفته یک خبرنگار بی‌بی‌سی، هنوز گزارش روشنی در این باره منتشر نشده است، ولی به نظر می‌رسد که روسیه و اوکراین بر سر چگونگی بازرسی و توزیع این کمک‌ها به توافق‌هایی رسیده‌اند.

پیشتر مقامات اوکراین گفته بودند که با ارسال کمک‌های بشردوستانه از سوی روسیه مخالفتی ندارند، مشروط بر اینکه این کمک‌ها تحت نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ارسال و توزیع شود و این اطمینان وجود داشته باشد که کامیون‌های روسی حامل اسلحه و احتمالا نفرات نیستند.

استیو روزنبرگ خبرنگار بی‌بی‌سی که اجازه یافته است تعدادی از این کامیون‌ها را از نزدیک ببیند، می‌گوید که بعضی از آنها تقریبا خالی بودند.

مقامات اوکراین نگران آن هستند که روسیه تحت پوشش کمک‌های بشردوستانه برای جدایی‌طلبان شرق اوکراین اسلحه ارسال کند، اما مقامات روسیه این ادعا را رد کرده و گفته‌اند که این کاروان فقط حامل مواد کمکی است.

مطالب مرتبط