روسیه: کاروان کمک ما به اوکراین نظامی نبود

Image caption روسیه می‌گوید کاروان‌های ارسالی از این کشور تنها حاوی کمک‌های بشردوستانه‌اند

روسیه به آمریکا اطمینان داده است که کاروان ارسالی این کشور به اوکراین شامل تجهیزات و نیروی نظامی برای جدایی‌طلبان نبوده است.

این سخنان در گفتگوی تلفنی روز جمعه (۱۵ اوت - ۲۴ مرداد) میان چاک هیگل و سرگئی شویگو، وزرای دفاع دو کشور مطرح شده است.

این کاروان کمک که کیف می‌گوید مسکو در خفای کاروان‌هایی نظیر آن برای شبه‌نظامیان جدایی‌طلب کمک نظامی ارسال می‌کند، هنوز در آنسوی مرزهای اوکراین قرار دارند.

روز جمعه و ساعاتی پیش از گفتگوی تلفنی آقایان شویگو و هیگل، دولت اوکراین اعلام کرد ارتش این کشور یک ستون از خودروهای زرهی روسیه را که به داخل خاک اوکراین نفوذ کرده بودند، هدف قرار داده است.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین حتی در این باره با دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا هم مکالمه تلفنی داشت و وزارت امور خارجه بریتانیا سفیر روسیه را فراخواند و از وی خواست درباره گزارش‌های مربوط به گذر خودروهای نظامی روسیه از مرز شرقی اوکراین توضیح دهد.

با این حال، وزارت دفاع روسیه عبور هر گونه نیروی نظامی خود را از مرز اوکراین رد کرده و گفته است که نظامیان اوکراین به دنبال مختل کردن روند امدادرسانی به غیرنظامیان در شرق اوکراین هستند.

کنترل بخش‌هایی از شرق اوکراین در اختیار جدایی‌طلبان هوادار روسیه است و روسیه گفته است که این کاروان را برای رساندن کمک به دست غیرنظامیان ساکن این مناطق راهی کرده است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، هنوز گزارش روشنی در این باره منتشر نشده است، ولی به نظر می‌رسد که روسیه و اوکراین بر سر چگونگی بازرسی و توزیع این کمک‌ها به توافق‌هایی رسیده‌اند.

این موضوع در گفتگوی تلفنی وزرای دفاع آمریکا و روسیه هم مورد توجه قرار گرفت و آقای شویگو به همتای آمریکایی اش اطمینان داد که کمک‌های انسان‌دوستانه روسیه از طریق کمیته جهانی صلیب سرخ صورت خواهد گرفت.

با وجود این، استیون روزنبرگ، گزارشگر بی‌بی‌سی در منطقه می‌گوید خبرنگاران اجازه یافته‌اند داخل برخی از خودروهای حاوی این کمک‌ها را ببینند و برای او نکته جالب توجه این بوده که بسیاری از فضای بار این کامیونت‌ها خالی بوده است.

پیش‌تر مقامات اوکراین گفته بودند که با ارسال کمک‌های بشردوستانه از سوی روسیه مخالفتی ندارند، مشروط بر اینکه این کمک‌ها تحت نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ارسال و توزیع شود و این اطمینان وجود داشته باشد که کامیون‌های روسی حامل اسلحه و احتمالا نفرات نیستند.

مطالب مرتبط