توسل به زور یا نمایش قدرت پلیس در 'منطقه جنگی' آمریکا

حق نشر عکس Getty

بعد از اینکه یک جوان سیاهپوست غیرمسلح در ایالت میسوری آمریکا از سوی پلیس هدف گلوله قرار گرفت، و در پی آن برخوردهای خشونت باری روی داد، سوالاتی درباره نحوه واکنش پلیس به این رویدادها مطرح شده است.

تیراندازی به مایکل براون ۱۸ ساله در چند روز گذشته به اعتراضات خشونت بار، غارت و شورش در سراسر شهر فرگوسن در ایالت میسوری منجر شده است.

در شبکه های اجتماعی برخی حالا به حومه های این شهر لقب "فرگوستان" داده اند، و گفته اند که این ناحیه به یک "منطقه جنگی" شبیه شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا، روز پنجشنبه گفت "برای توسل بیش از حد به زور" از جانب پلیس "هیچ توجیهی" وجود ندارد، اما اعمال خشونت علیه مأموران پلیس را هم محکوم کرد.

شاهدان عینی می گویند که آقای براون پیش از هدف قرار گرفتن از سوی یک مأمور پلیس دستانش را به نشانه تسلیم بالا برد، اما پلیس می گوید درگیری بینشان ادامه داشت. بعد از آن حادثه مأموران پلیس محلی و منطقه‌ای برای مهار نا آرامی ها به خیابان ها آمدند، اما خیلی ها معتقدند که آنها در نمایش قدرتشان زیاده روی کرده اند.

حق نشر عکس BBC World Service

در یکی از عکس ها مأموران پلیس در حالی که سوار بر خودروهای زرهی هستند، به اعتراضات پاسخ می دهند. این خودروهای زرهی در اصل برای مقاومت در مقابل مین و مواد منفجره طراحی شده اند.

در بعضی عکس های دیگر مأموران پلیس در حالی دیده می شوند که پیراهن های سبز و شلوارهای مخصوص استتار، چیزی شبیه یونیفورم های تفنگداران دریایی آمریکا، برتن دارند و تفنگ های ویژه M۴ مورد استفاده نیروهای ارتش حمل می کنند. در تصاویر ویدئویی ابری از دود خیابان های خالی را در بر گرفته که بنظر می آید ناشی از گاز اشک آور باشد. این خیابان ها موقعی مملو از معترضان بود.

تصاویری از این دست باعث شده بسیاری از مفسران این سوال را مطرح کنند که چطور منطقه حومه ای فرگوسن یک شبه به "منطقه جنگی" تبدیل شد.

کاربران توییتر به عکس ها و رسانه های شهروندی از اقدامات پلیس منطقه فرگوسن در ایالت میسوری واکنش نشان داده‌اند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عمیر حق: تانک. پلیس نظامی. اشغال. خفقان رسانه ای. منطقه پرواز ممنوع. آن هم در یک حومه. وضع آمریکا در سال ۲۰۱۴ این است
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تد گلاور: آیا مأموران پلیس خودروی زرهی لازم دارند؟ واقعا؟ این خودروها نفربرهای ضد مین هستند که بطور خاص برای عراق طراحی شده‌اند
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گیم آو ترونز: پلیس ها سرباز نیستند. نظامی گری کار سربازهاست. اگر می خواهید سرباز باشید، در ارتش نام نویسی کنید و عازم بیابان شوید. آمریکا منطقه جنگی نیست

رادلی بالکو که دو کتاب درباره نظامی شدن پلیس آمریکا نوشته است، می گوید: "در بعضی از تصاویری که می بینیم موارد نمایش قدرت بدون هر گونه رعایت است؛ متوقف کردن مردم و نشانه گرفتن آنها با تفنگ. در وضعیت های اضطراری این کارها دارند به رویه تبدیل می شوند. تنها راه مهار اوضاع توسل گسترده از زور و قرار دادن بخش های بزرگی از شهرها به مناطق تحت حکومت نظامی است."

بالکو می گوید که بخش زیادی از تجهیزات مورد استفاده پلیس را وزارت دفاع با بهایی اندک در اختیار آن قرار می دهد. ادارات پلیس محلی تنها هزینه حمل و نقل و نگهداری تجهیزات را می پردازند.

حق نشر عکس BBC World Service

پلیس فرگوسن در دفاع از شلیک گاز اشک آور و گلوله های مشقی می گوید که جمعیت معترض متفرق نمی شد و بعضی از معترضان سنگ پرتاب می کردند و سلاح گرم داشتند.

توماس جکسون، رئیس پلیس شهر، روز پنجشنبه گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که واحدهای تاکتیکی آن شب دوباره در خیابان ها حضور خواهند داشت: "منطقه مثل بشکه باروت است. همه این را می دانیم."

نورم استامپر، رئیس پلیسی که در سال ۱۹۹۹ فرماندهی واکنش پلیس به اعتراضات سال ۱۹۹۹ سیاتل علیه سازمان تجارت جهانی را برعهده داشت، معتقد است که نیروهای پلیس در بعضی مواقع باید رویه نظامی در پیش بگیرند.

او می گوید: "در مواردی که از طرف مقابل تیراندازی صورت می گیرد یا گروگان گیری می شود، و یا در مدارس تیراندازی می شود، و مواردی از این دست، بهتر است برای مقابله با همه احتمالات آماده باشید. کوتاهی در این کار غیرمسوولانه است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آنتونیو فرنچ، عضو شورای شهر آلدرمن، اعتراضات منطقه فرگوسن را در شبکه اجتماعی Vine مستند کرده

اما او فکر نمی کند که نا آرامی های فرگوسن چنین رویه ای را توجیه می کرده است، چرا که توسل به زور در چنین شکل هایی باید با خویشتنداری و اعتدال همراه باشد و مصالح محیط و جامعه در آن لحاظ شود. او می گوید: "این به آن معناست که باید گفتگویی صادقانه و رو در رو انجام شود. پلیس باید نقش خود را به عنوان حافظ و ایجاد کننده صلح بشناسد، نه اینکه بیش از پیش به نمایش قدرت بپردازد."