آمریکا: به نیروهای محلی در عملیات پس گرفتن سد موصل کمک می‌کنیم

حق نشر عکس AP
Image caption جنگنده‌های آمریکایی از یک هفته پیش بارها مواضع داعش را بمباران کرده‌اند

ارتش آمریکا به بی‌بی‌سی گفت که برای کمک به نیروهای محلی عراقی در عملیات بازپس‌گیری سد موصل، جنگنده‌های آمریکا مواضع شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' (داعش) را در اطراف این سد بمباران می‌کنند.

به گفته ارتش آمریکا این حملات هوایی توسط جنگنده‌های اف-۱۸ و پهپادها از بامداد روز شنبه آغاز شده و ادامه خواهد داشت.

یک فرمانده ارشد کرد در شمال عراق هم گفت نیروهای پیشمرگ کرد عملیات زمینی برای پس گرفتن سد موصل، بزرگ‌ترین سد عراق از داعش را آغاز کرده‌اند.

ژنرال عبدالرحمن کرینی به خبرگزاری فرانسه گفت که نیروهای تحت امر او با حمایت جنگنده‌های آمریکایی این عملیات را انجام می‌دهند.

اولین اخبار مربوط به بمباران مواضع داعش در اطراف سد موصل از ساعات ابتدایی روز شنبه منتشر شد.

بر اساس گزارش‌ها تعدادی از شبه‌نظامیان دولت اسلامی در این حملات کشته و زخمی شده‌اند.

سایت خبری تلویزیون کردی رووداو هم از بمباران چهار نقطه در اطراف سد موصل خبر داده و به نقل از یک شاهد گزارش دادکه این بمباران یکی از سنگین ترین حملات هوایی علیه نیروهای 'دولت اسلامی' در هفته اخیر بوده است.

این حملات در حالی انجام شده که روز جمعه خبر کشتار دست‌کم ۸۰ نفر از اهالی روستای کاوجو در شمال عراق که ساکنان آن عمدتا از کردهای ایزدی هستند، توسط شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' (داعش سابق) منتشر شد.

نیروهای دولت اسلامی روز ۷ اوت کنترل کامل سد موصل را به دست گرفتند. این سد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر موصل روی رودخانه دجله قرار گرفته است.

سد موصل منبع اصلی انرژی منطقه است و تخریب آن می‌تواند چند شهر بزرگ عراق را زیر آب ببرد. قطع احتمالی آب آن منجر به خشک شدن مزارع کشاورزی خواهد شد.

مطالب مرتبط