پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کارزار 'سطل آب یخ' برای کمک به یک بیماری

اگر در شبکه های اجتماعی فعال هستید حتما در این یکی دو روز ویدیوهایی دیده اید از شخصیت های معروف که یک سطل آب یخ روی سرشان خالی کردند. هدف آنها جلب افکار عمومی است به بیماری اختلال عصب های حرکتی "ای ال اس" و جمع آوری کمک مالی برای تحقیقات روی این بیماری.

در اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، ارتباط میان مغز و اعصاب رابط ماهیچه، یعنی رشته های عصبی که پیام های حرکتی را به ماهیچه ها می برند، قطع می شود. این یعنی ماهیچه ها بیکار می شوند و پس از مدتی تحلیل می روند. مبتلایان عمدتا، قدرت حرکت خود را از دست می دهند و فلج می شوند. در برخی موارد حتی تارهای صوتی هم از کار می افتد. استیون هاوکینگ از جمله مشهور ترین مبتلایان به این بیماری است که تنها دو انگشتش مانده اند که قدرت حرکت دارند.

در کمپین " چالش خالی کردن یک سطل آب یخ"، هدف این است که با یک حرکت "باحال" و فراگیر شدن و به اشتراک گذاشته شدن ویدیوها روی شبکه های اجتماعی، توجه عموم مردم به این بیماری جلب شود و در عین حال برای تحقیقات درباره این بیماری، پول هم جمع بشود.

کمپینی که موفق هم بوده و یک هفته نشده، میلیون ها نفر در سراسر جهان و ده ها شخصیت مشهور و محبوب را درگیر خودش کرده است.

ویندوز میدیا پلیر نسخه ۹

فلش پلیر نسخه ۹.۰.۱۱۵.۰ برای پخش ویدیوی فرمت h.۲۶۴

اگر مشکلی با تماشای ویدیوها داشتید با ایمیل persian@bbc.co.uk با ما تماس بگیرید یا از طریق صفحه تماس با ما پیام خود را ارسال کنید.