'سنگین‌ترین' حملات‌هوایی آمریکا به شبه‌نظامیان در موصل

حق نشر عکس Getty AFP
Image caption سد موصل بزرگترین سد عراق است

آمریکا می‌گوید جنگنده‌های این کشور چندین خودرو و نفربر شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی را در اطراف سد موصل هدف قرار داده‌اند. همزمان نیروهای کرد مشغول نبرد برای بازپس‌گیری این سد مهم عراق هستند.

عملیات برای بازپس‌گیری سد موصل در شمال عراق، از صبح روز شنبه (۱۶ اوت- ۲۵ مرداد) آغاز شد و جت‌های جنگنده اف ۱۸ آمریکا به همراه هواپیماهای بدون خلبان این کشور به خودروهای شبه‌نظامیان در اطراف این سد حمله کردند.

فرماندهی عملیات آمریکا اعلام کرده امروز در مجموع ۹ حمله هوایی در حوالی سد موصل و اربیل توسط جنگنده‌های آمریکایی صورت گرفته و طی آن چهار خودرو حمل نیرو، هفت خودرو مسلح، دو نفربر و یک خودرو زرهی هدف قرار گرفتند.

مقام‌های ارتش آمریکا روز شنبه به شبکه ان.بی.سی این کشور گفتند تصمیم حمله به مواضع "داعش" در حوالی سد موصل را پس از آن اتخاذ کردند که اطلاعات دریافتی نشان داده شبه‌نظامیان هنوز توان نابود کردن این سد عظیم را ندارند.

حق نشر عکس AFP
Image caption سد موصل از ده روز پیش در کنترل شبه‌نظامیان است

همزمان پیشمرگه‌های کرد بر روی زمین آغاز به شلیک توپ به سوی مواضع شبه نظامیان کردند و گزارش‌های تایید نشده از نبرد زمینی میان دو طرف حکایت دارد.

فرمانده پیشمرگه‌های کرد هم روز شنبه از تصرف بخش شرقی سد خبر داده و گفته نیروهایش در حال پیشروی هستند.

رووداو، یک رسانه کردزبان، اعلام کرده سری حملات هوایی امروز آمریکا سنگین‌ترین آنها از زمان آغاز این عملیات در عراق بوده است.

منابع خبری در موصل به بی‌بی‌سی گفته‌اند دست کم ۱۱ پیکارجوی گروه دولت اسلامی در جریان حملات هوایی امروز کشته شده‌اند.

سد موصل که از ۱۰ روز پیش در کنترل شبه نظامیان بوده، بزرگترین سد عراق است و منبع اصلی آب آشامیدنی و زارعی در شمال این کشور محسوب می‌شود.

'ادامه قتل‌عام‌ها'

در همین حال، روز شنبه "قتل‌عام" دیگری توسط شبه‌نظامیان تندروی سنی گروه دولت اسلامی (داعش سابق) گزارش شد.

بنا بر این گزارش، شبه‌نظامیان به اهالی غیرمسلمان یک روستای دیگر در حوالی شهر سنجار حمله و ساکنان آن را کشته‌اند.

روز جمعه هم مقام‌های کرد و نهادهای حقوق بشری از قتل عام مردان روستای کوچو در ۴۵ کیلومتری سنجار خبر داده بودند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در ماه‌های اخیر و با پیشروی شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی در شمال عراق، صدها هزار نفر از شهروندان این کشور آواره شده‌اند

قتل‌عام‌های نسبت داده شده به شبه نظامیان دولت اسلامی محدود به عراق نبوده و امروز در گزارشی که مستقلا قابل تایید نیست، به کشتار حدود ۷۰۰ نفر در سوریه توسط شبه نظامیان تندرو سنی اشاره شده است.

این قتل عام در حوالی دیرالزور، منطقه نفتی سوریه گزارش شده است.

در تحولی دیگر، وزیر خارجه آلمان امروز وارد عراق شده است تا همزمان با آغاز کمک‌های کشورهای غربی به دولت مرکزی با مقام‌های عراقی دیدار کند.

مطالب مرتبط