مذاکرات قاهره هم‌زمان با هشدار نتانیاهو از سر گرفته شد

حق نشر عکس AFP
Image caption در یک هفته گذشته در غزه آتش‌بس برقرار بود

با نزدیک شدن به پایان موعد آتش‌بس پنج روزه در غزه هیئت‌های اسرائیلی و فلسطینی مذاکرات غیر مستقیم خود در قاهره، پایتخت مصر را از سر گرفتند.

هم‌زمان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت تا زمانی که تمام خواسته‌های امنیتی اسرائیل برآورده نشود هیچ آتش‌بس پایداری بین اسرائیل و حماس برقرار نخواهد شد.

او امروز یکشنبه، ۱۷ اوت در جلسه کابینه اسرائیل گفت که به هیئت اسرائیلی اختیار کامل داده شده تا به هیچ وجه در مسائل امنیتی کوتاه نیاید.

گفت‌گوهای غیرمستقیم دو طرف در حالی از سر گرفته شده که قرار است نماینده جنبش حماس که کنترل نوار غزه را به دست دارد، به زودی به این مذاکرات بپیوندد.

آتش‌بس پنج روزه میان اسرائیل و حماس نیمه‌شب دوشنبه ۱۸ اوت به پایان می‌رسد. پیش از آن هم دو طرف یک آتش بس موقت سه روزه را پشت سر گذاشتند.

حماس خواهان پایان حصر غزه از سوی اسرائیل است و اسرائیل می‌گوید حماس و نوار غزه باید خلع سلاح شود.

یکی از مذاکره‌کنندگان فلسطینی بدون آن که بخواهد نامش فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت برای رسیدن به توافق، پیش از پایان آتش‌بس "خوشبینی کمتری از قبل" وجود دارد.

از آغاز درگیری‌ها تا کنون حدود دوهزار فلسطینی کشته شده‌اند که اکثر آنها غیر نظامی بودند.

در طرف اسرائیلی ۶۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند که سه نفر از آنها غیرنظامی بودند.

اسرائیل نوار غزه را در سال ۱۹۶۷ اشغال کرد اما نیروهای خود را در سال ۲۰۰۵ از این منطقه بیرون کشید.

کنترل بخش عمده‌ای از مرز غزه به دست اسرائیل است و از زمان قدرت گرفتن حماس در سال ۲۰۰۷ این منطقه تقریبا در محاصره کامل اقتصادی قرار گرفته است.

مطالب مرتبط