کردهای عراق بیشتر نقاط اطراف سد موصل را 'پس گرفته‌‌اند'

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای پیشمرگ کرد در سیزده کیلومتری شمال شرق موصل

مقام‌های کرد در شمال عراق می‌گویند بیشتر نقاط اطراف سد موصل را که در دست شبه‌نظامیان گروه 'دولت اسلامی' بود، پس گرفته‌اند.

خبرگزاری فرانسه گزارشی درباره پس‌گرفتن "کامل" سد موصل منتشر کرده اما جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در اربیل عراق می‌گوید نیروهای دولت اسلامی، مواد منفجره و تله‌های بسیاری اطراف سد کار گذاشته‌اند که کار کنترل کامل سد موصل را دشوار می‌کند. هرچند پیش‌بینی می‌شود در صورت ادامه وضعیت فعلی، نیروهای کرد بتوانند بزرگ‌ترین سد موصل را به طور کامل پس بگیرند.

پیش‌تر نیروهای پیش‌مرگ کرد در شمال عراق گفته‌ بودند عملیات زمینی آنها برای پس گرفتن سد موصل، بزرگ‌ترین سد عراق از شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' (داعش) به کندی پیش می‌رود.

بمب‌های جاده‌ای باعث کند شدن پیشروی کردها شده هر چند که گزارشی از وقوع درگیری مستقیم میان آنها و نیروها داعش منتشر نشده است.

عملیات زمینی کردها برای پس گرفتن سد موصل با پشتیبانی حملات هوایی آمریکا از بامداد روز شنبه آغاز شده و امروز یکشنبه ۱۷ اوت منابع مطلع در کردستان عراق به بی‌بی‌سی گفتند پیش‌مرگ‌های کرد یک روستا را تصرف کرده‌اند.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مسئولان امنیتی کرد گزارش داده است که نیروهای کرد در این عملیات توانسته‌اند بخش‌هایی از سد موصل را از داعش پس بگیرند.

موصل، بزرگ‌ترین سد عراق حدود ۱۰ روز پیش به‌طور کامل به کنترل شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش) درآمد.

پیش از حملات پیش‌مرگ‌های کرد به سمت موصل، جت‌ها و پهپادهای آمریکا حدود یک روز مواضع داعش در اطراف سد موصل را بمباران کرده بودند.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا می‌گوید ۱۹ خودروی زرهی نیروهای دولت اسلامی را هدف قرار داده‌اند؛ از جمله تجهیزات نظامی آمریکایی که شبه‌نظامیان از ارتش عراق به دست آورده بودند. ارتش آمریکا چند ویدئو از حملات خود را روی اینترنت منتشر کرده است.

Image caption پایگاه موقت ایزدی‌ها در کوه‌های سنجار شمال عراق. عکس: شهرام حیدری، تصویربردار بی‌بی‌سی در اربیل عراق

رسانه‌های محلی می‌گویند این سنگین‌ترین حمله هوایی آمریکا از زمان آغاز بحران در منطقه بوده است.

نیروهای کردستان عراق که به‌کندی از شرق دریاچه سد موصل مشغول پیشروی هستند یک روستای کوچک مسیحی‌نشین در ۲۰ کیلومتری سد را تصرف کرده‌اند.

تغییر استراتژی

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی در اربیل می‌گوید استراتژی کرد‌ها در مقابل نیروهای داعش تغییر کرده است. قبلا نیروهای کرد فقط مشغول دفاع بودند و رویارویی مستقیم نداشتند اما بعد از حوادث سنجار حالا با پشتیبانی نیروهای آمریکا مشغول حمله هستند.

سد موصل تاسیسات بسیاری مهمی برای مردم شمال عراق است. علاوه بر اینکه عمده‌ترین تامین‌کننده برق و آب شمال عراق است، بروز هر حادثه‌ای می‌تواند فاجعه‌ای بزرگ ایجاد کند.

به گزارش جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در عراق، سال‌هاست که درباره ایمنی تاسیسات این سد نگرانی وجود دارد و گفته می‌شود در صورت آسیب، شهر موصل به ارتفاع ۲۰ متر زیر آب خواهد رفت و سرریز آب حتی به سمت شمال بغداد هم خواهد رفت.

شبه‌نظامیان دولت اسلامی کنترل تاسیسات برق رودخانه دجله را هم در اختیار دارند که تامین کننده برق شمال عراق است.

مقام‌های ارتش آمریکا روز شنبه به شبکه ان.بی.سی گفتند تصمیم حمله به مواضع 'داعش' در حوالی سد موصل را پس از آن اتخاذ کردند که اطلاعات دریافتی نشان داده شبه‌نظامیان هنوز توان نابود کردن این سد عظیم را ندارند.

دولت بریتانیا، متحد استراتژیک آمریکا هم درباره پیشروی نیروهای دولت اسلامی ابراز نگرانی کرده است.

نخست‌وزیر بریتانیا در واکنش به بحران پیشروی نیروهای داعش گفته اقدامات انسان‌دوستانه تنها چاره کار نیست و باید با واکنش امنیتی قاطع با گروه دولت اسلامی در عراق برخورد کرد.

دیوید کامرون هشدار داده که توان شبه‌نظامیان دولت اسلامی می‌تواند آن‌قدر توسعه پیدا کند که به خیابان‌های بریتانیا هم کشیده شود مگر آن‌که اقدامی قاطع برای برخورد با آن‌ها انجام شود.

مطالب مرتبط