جولیان آسانژ سفارت اکوادر را ترک می‌کند

جولیان آسانژ حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جولیان آسانژ بعد از دو سال اقامت در سفارت اکوادر در لندن می‌خواهد بزودی از آنجا خارج شود

جولیان آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس می‌‌گوید بعد از دو سال پناهندگی، 'بزودی' سفارت اکوادر در لندن را ترک می‌کند.

آقای آسانژ که در یک کنفرانس مطبوعاتی در سفارت اکوادر شرکت داشت، مشخص نکرد چه زمانی آنجا را ترک خواهد کرد ولی گفت این کارش به آن دلایلی نیست که روزنامه‌های بریتانیا گزارش داده‌اند.

روزنامه‌ها خبر داده بودند که جولیان آسانژ مشکل سلامتی پیدا کرده و نیاز به مداوا دارد.

ریکاردو پَتینو، وزیر خارجه اکوادر هم گفته کشورش به بنیان‌گذار ویکی‌لیکس، که بخاطر اتهام آزار جنسی در سوئد تحت تعقیب است، باز هم حمایت خواهد کرد.

جولیان آسانژ ۴۳ ساله که با استرداد به سوئد روبروست، این اتهامات را رد کرده و از ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی در سفارت اکوادر در لندن به سر می برد.

او می گوید بخاطر انتشار اسناد طبقه‌بندی شده ارتش آمریکا در مورد جنگ‌های عراق و افغانستان از طریق ویکی‌لیکس، از سپرده شدن به مقامات قضایی آمریکا واهمه دارد.

آقای آسانژ از زمان رفتن به سفارت اکوادر در ساختمان آن زندگی می‌کند و در ماه اوت ۲۰۱۲ از آن کشور پناهندگی سیاسی دریافت کرد.

روزنامه‌های بریتانیا در روزهای گذشته گزارش داده بودند که بنیان‌گذار ویکی‌لیکس طی دو سالی که در سفارت اکوادر به سر می برد به مشکل قلبی و بیماری مزمن ریوی دچار شده است.

آقای آسانژ در کنفرانس خبری گفت از زمان اقامت در داخل ساختمان سفارت از نظر سلامتی رنج برده ولی بدون توضیح بیشتر اضافه کرد مشکلات سلامتی او غیر از آنچیزی است که گفته شده است.

مطالب مرتبط