آلمان درباره مذاکرات صلح اوکراین: سخت بود اما پیشرفت داشت

حق نشر عکس EPA
Image caption وزرای خارجه اوکراین، فرانسه، روسیه و آلمان در برلین دور هم جمع شدند

وزیر خارجه آلمان، درباره مذاکرات چهارجانبه درباره درگیری‌های شرق اوکراین گفت که این مذاکرات مشکل است اما پیشرفت داشته است.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان بعد از مذاکرات با همتایان روس، اوکراینی و فرانسوی اش در برلین این سخنان را گفت.

مذاکرات درباره راه‌های کاستن از بحران انسانی در شرق اوکراین و برقراری آتش بس در این منطقه بود.

ارتش اوکراین در دو هفته گذشته حملات خود به شبه نظامیان در شرق این کشور را افزایش داده تا بتواند دو شهری که در دست آنهاست را بازپس بگیرد.

در تازه ترین تحول، اوکراین اعلام کرد که نیروهایش توانستند به شهر لوهانسک که در دست جدایی طلبان است وارد شوند.

سخنگوی شورای ملی اوکراین گفت بعد از ماه‌ها پرچم اوکراین بر فراز یک ایستگاه پلیس در این شهر افراشته شد.

ارتش اوکراین همچنین اعلام کرد که یک جنگنده این کشور توسط شبه نظامیان مورد هدف قرار گرفت اما خلبان توانست با استفاده از چتر نجات از این واقعه جان به در ببرد.

پیش‌گیری

وزیر خارجه آلمان گفت که نتایج این مذاکرات به گوش رهبران کشورها می‌رسد و احتمالا در روزهای دوشنبه یا سه شنبه همین هفته مذاکرات از سر گرفته می‌شود.

آقای اشتاین‌مایر به خبرنگاران گفت که هدف از این مذاکرات برقراری صلح در اوکراین و کاستن از شمار قربانیان احتمالی در آینده است.

او مذاکرات را "سخت" توصیف کرد و گفت در مواردی به توافق دست پیدا کردند.

از حدود چهار ماه پیش که در شرق اوکراین طرفداران پیوستن به روسیه شروع به مبارزه علیه دولت مرکزی کردند، نیروهای ارتش به طرف شهرهای لوهانسک و دونتسک گسیل شدند که حاصل آن کشته شدن بیش از دو هزار نفر از مردم نظامی و غیرنظامی است.

همچنین روز یکشنبه خبر رسید، کاروانی از کامیون‌های روسیه که شامل دو هزار تن کمک برای مردم شرق اوکراین است به منطقه مرزی رسیده که تحت کنترل جدایی طلبان است.

اما به نظر می‌رسد فعلا بنا نیست که این کامیون ها از مرز رد شوند. برای اینکه صلیب سرخ که ناظر بر ارسال این کمک هاست از امنیت منطقه مطمئن شود تا اجازه تردد کامیون ها را صادر کند.

از طرف دیگر، دولت اوکراین که نگران است روسیه از این طریق بخواهد به شبه نظامیان کمک تسلیحاتی بکند، گفته همه کمک ها باید از طریق مرزهایی وارد اوکراین شوند که زیر نظر دولت مرکزی است.

روسیه چنین ادعاهایی را رد کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اوکراین گفته کمک‌های روسیه باید از مرزهای زیر نظر دولت وارد کشور شود

مطالب مرتبط