توقف پروازهای مسافری آمریکا در آسمان سوریه

هواپیما حق نشر عکس AP
Image caption اداره هوانوردی فدرال آمریکا پرواز هواپیماهای مسافربری آمریکا را بر فراز خاک سوریه ممنوع کرد.

اداره هوانوردی فدرال آمریکا - اف ای ای - به شرکت‌های هواپیمایی مسافربری ثبت شده در آمریکا دستور داده است هر نوع پرواز از فراز خاک سوریه را متوقف کنند.

این اداره گفته است که برای هواپیماها "امکان تهدید جدی" از سوی گروه‌های شبه‌نظامی مسلح به سلاحهای ضد هوایی وجود دارد.

اداره هوانوردی آمریکا می‌گوید گروه‌های مخالف دولت سوریه قبلا به شرکت‌های هواپیمایی مسافربری در مورد ارائه خدمات به سوریه هشدار داده بودند.

دستور جدید اف ای ای جایگزین بخشنامه قبلی این اداره می‌شود که در مورد پرواز هواپیماهای مسافربری در آسمان سوریه به دادن هشدار بسنده کرده بود.

دستور اداره هوانوردی فدرال آمریکا بعد از انتشار گزارش سازمان پژوهشی بین المللی "بررسی سلاحهای سبک" که در سویس مستقر است، صادر شده است.

این سازمان روز سه‌شنبه گزارش خود در باره حمله موشکی به هواپیمای مسافربری در آسمان اوکراین در چند هفته پیش را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گزارش این سازمان تخمین زده شده که گروههای مسلح مخالف حکومت سوریه چند صد موشک ضدهوایی در اختیار دارند که ممکن است به دست گروه‌های افراطی افتاده باشد.

علاوه بر آن خطر قاچاق این موشک ها به سوریه وجود دارد.

محور اصلی گزارش سازمان "بررسی سلاحهای سبک" بررسی سلاح‌های ضدهوایی قابل حمل است که می تواند هواپیماها را در ارتفاع کم یعنی در موقع برخاستن و نشستن هدف قرار دهد.

بر پایه گزارش این سازمان احتمالا چند صد موشک ضدهوایی ساخت چین یا روسیه در اختیار مخالفان سوری است که یا از نیروهای دولتی به غنیمت گرفته شده یا از طریق کشورهای حامی به آنها داده شده است.

حملات نیروی هوایی آمریکا به مواضع نیروهای دولت اسلامی در شمال عراق و عقب‌نشینی احتمالی آنها به سوریه باعث افزایش حساسیت سازمان‌های آمریکایی در برابر حملات تلافی‌جویانه شده است.

مطالب مرتبط