عملیات پس گرفتن تکریت از داعش آغاز شد

حق نشر عکس a
Image caption تکریت زادگاه صدام حسین است

دولت عراق و گروه‌های مسلح شیعه می‌گویند عملیاتی را برای پس گرفتن شهر تکریت از شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' (داعش) آغاز کرده‌اند.

تکریت، زادگاه صدام حسین، رئیس جمهور پیشین عراق در ۱۵۰ کیلومتری شمال غرب بغداد واقع شده و حدود دو ماه پیش به تصرف نیروهای داعش درآمد.

یک سخنگوی ارتش عراق گفت که در عملیات امروز (۱۹ اوت) پیشروی به سوی تکریت از دو جهت و همراه با گلوله‌باران توپخانه‌ای و خمپاره‌ای مواضع داعش صورت می‌گیرد.

هر چند که گزارش‌ها حاکی است مین‌ها و بمب‌های کنار جاده‌ای و تک‌تیراندازهای داعش پیشروی نیروهای عراقی را با مانع روبرو کرده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم از وقوع درگیری در حومه شهر تکریت هم‌زمان با عبور یک کاروان نظامی از جاده اصلی بغداد-تکریت خبر داده است.

عملیات تکریت یک روز بعد از آن صورت می‌گیرد که پیشمرگ‌های کرد و نیروهای عراقی توانستند با حمایت هوایی جنگنده‌های آمریکایی سد موصل در شمال عراق را به طور کامل از نیروهای 'دولت اسلامی' پس بگیرند.

شهر تکریت بعد از موصل دومین شهر بزرگ عراق بود که مدت کوتاهی بعد از شدت گرفتن حملات داعش در عراق به کنترل این نیروها درآمد.

از آن زمان تا کنون خبرهایی از بازپس‌گیری تکریت از شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' منتشر شده اما کنترل این شهر همچنان در دست این نیروها مانده است.

مطالب مرتبط