شکایت تازه زایراف به رحمان از رئیس آژانس ضدفساد

زایراف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رحمت الله زایراف وادار شده که به پرزیدنت رحمان مجددا نامه ارسال کند

رهبر سوسیال دموکراتهای تاجیکستان در نامه‌ای به پرزیدنت رحمان از فعالیت عبدالفتاح غایب، رئیس آژانس مبارزه با فساد این کشور، شکایت کرده است.

رحمت‌الله زایراف اظهار داشته که رئیس آژانس مبارزه با فساد به قانون‌شکنی راه داده و موکل او را قبل از برگزاری دادگاه مجرم اعلام کرده است.

آقای زایراف روز چهارشنبه ۲۰ اوت به بی‌بی‌سی گفت که این نامه تا جایی تکرار نامه وی به امامعلی رحمان در تاریخ ۳۰ ژوئیه می‌باشد.

وی گفت: "طول ۲۰ روز من از ریاست جمهوری تاجیکستان هیچ واکنشی به آن نامه دریافت نکردم. به این دلیل یک نامه تکراری با اضافه‌ها ارسال کردم."

"دیروز نامه را به دفتر ریاست جمهوری سپردم. ولی کسی در مورد قبول آن حتی امضا نکرد. نسخه نامه را به دادستانی کل سپردم و در آن جا امضا کردند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شهرت قدرت اف که وکیل دفاع بود، هم اکنون خود به کمک وکیل دفاع نیاز دارد

به گفته آقای زایراف، در این نامه از سخنرانی عبدالفتاح غایب در یک نشست خبری انتقاد و ادعا شده است که وی از شهرت قدرت‌اف، حقوقدان بازداشت شده و موکل آقای زایراف، به عنوان مجرم نام برده و به این ترتیب، اصل برائت را زیر پا گذاشته است.

شهرت قدرت‌اف، معاون رهبر حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان و از وکیلان مدافع سرشناس، یک ماه قبل به اتهام دادن رشوه بازداشت شد.

عبدالفتاح غایب ماه گذشته در یک نشست خبری ادعا کرد که دست داشتن شهرت قدرت‌اف در این جرم ثابت شده است و او برای مدت طولانی روانه زندان خواهد شد.

این در حالیست که بر مبنای قانون اساسی تاجیکستان، تا زمانی که دادگاه پس از رسیدگی عادلانه حکمی در مورد متهمان یا بازداشت‌شدگان صادر نکند، کسی حق ندارد از این گونه افراد به عنوان مجرم یا "جنایتکار" نام برد و گوید که "جرم او ثابت شده است."

در نامه رحمت‌الله زایراف به آقای رحمان آمده است: "رعایت بی‌چون و چرای قانون اساسی و قانونها، حقوق و آزادی انسان و شهروند را همچون حامی آنها تأمین نمایید. به سؤالهای گذاشته شده می‌خواستم پاسخ روشن به گفتار، رفتار و عمل رئیس آژانس (مبارزه با فساد) بهای حقوقی داده شود."

از سوی دیگر، آقای زایراف خبر داد که روز پنج‌شنبه‌ از زمان بازداشت شهرت قدرت‌اف یک ماه سپری می‌شود و در این رابطه آقای زایراف بیانیه هایی منتشر خواهد کرد.

شهرت قدرت‌اف تا زمان بازداشت از حقوق زید سعیداف، رهبر حزب ثبت نام نشده “تاجیکستان نو” و تاجر زندانی، دفاع می‌کرد. آقای قدرت‌اف در طول فعالیت خود پیوسته از احکام دادگاههای تاجیکستان شدیدا انتقاد می‌کرد.

مطالب مرتبط