پنتاگون: عملیات نظامی نجات گروگان‌های آمریکایی در سوریه ناکام ماند

حق نشر عکس Reuters
Image caption ظاهرا نجات جیمز فولی از اسارت داعش از جمله هدف‌های عملیات نیروهای ویژه بود

مقامات آمریکایی از شکست عملیات نظامی برای نجات گروگان‌های آمریکایی از اسارت داعش خبر داده‌اند.

وزارت دفاع آمریکا - پنتاگون - گفته است که اوایل تابستان سال جاری، واحدهای از نیروهای ارتش این کشور با ورود به خاک سوریه در صدد نجات شهروندان آمریکایی برآمدند که شبه نظامیان داعش آنان را گروگان گرفته بودند اما این عملیات نجات موفقیت‌آمیز نبود.

براساس این گزارش، یکی از گروگان‌های مورد نظر، جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی بود که اخیرا ویدیوی قتل او به دست یکی از نفرات دولت اسلامی - داعش سابق - در اینترنت انتشار یافت. این فیلم یکی از نفرات دولت اسلامی را نشان می‌دهد که خبرنگار آمریکایی را گردن می‌زند.

به گفته سخنگوی پنتاگون، عملیات شبانه نجان گروگان‌های آمریکایی با مشارکت واحدهایی از نیروهای مختلف ارتش شامل تیپ ١٠٦ عملیات ویژه هوابرد و با حمایت هواپیماها، هلی کوپترها و هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی انجام شد در حالیکه دفاع ضدهوایی سنگین در منطقه "خطرات جدی برای خلبانان" به همراه داشت.

با وجود اینکه بین نظامیان آمریکایی و افراد مسلح حاضر در منطقه، تبادل آتش صورت گرفت و شماری از نفرات مقابل کشته و یک نظامی آمریکایی نیز زخمی شد، اما به گفته پنتاگون، نیروهای اعزامی پس از انجام جستجو، تشخیص دادند که گروگان‌ها در این محل نیستند و در نتیجه، منطقه را بدون دستیابی به اهداف خود ترک کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption افشای عملیات نجات در سوریه باعث نگرانی درباره وضعیت سوتلف شده است

سخنگوی پنتاگون گفته است نیروهای داعش در آن شب متوجه نشدند که با چه کسانی درگیر شده‌اند و افزود "ارزیابی ما این است که دولت سوریه هم از این ماموریت مخفیانه اطلاعی نیافت."

مشخص نیست که هدف این عملیات نجات چه تعداد گروگان بود اما علاوه بر جیمز فولی، دست‌ کم یک روزنامه نگار دیگر آمریکایی به نام استیون سوتلوف در اسارت دولت اسلامی است که او را به جاسوسی متهم می‌کند و در فیلم ویدیوئی دولت اسلامی تصویر او را نشان می‌دهد. در ویدیوی گردن زدن جیمز فولی، گفته شد که او به تلافی عملیات نظامی آمریکا علیه مواضع دولت اسلامی در عراق به قتل می‌رسد و این نگرانی وجود دارد که افشای عملیات نجات در سوریه ممکن است جان استیون سوتلوف را هم به مخاطره اندازد.

افشای عملیات ناکام نجات گروگان‌های آمریکایی از اسارت دولت اسلامی پس از آن انتشار یافت که در پی انتشار فیلم گردن زدن جیمز فولی، دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به کم کاری و عدم تحرک در حفظ جان شهروندان این کشور متهم شد. ظاهرا پنتاگون در نظر داشته تاکید کند که اقداماتی برای نجات گروگان های آمریکایی صورت گرفته است.

حق نشر عکس a
Image caption عملیات نظامی آمریکا برای نجات گروگانهای آمریکایی در طبس هم ناکام ماند

هنوز گزارشی از واکنش دولت اسلامی به افشای عملیات نجات گروگان‌ها در سوریه انتشار نیافته است.

برای ایرانیان، خبر شکست تلاش برای نجات گروگان‌ها از اسارت دولت اسلامی در سوریه یادآور عملیات نیروی هوایی آمریکا در آوریل سال ١٩٨٠ برای نجات پنجاه و دو آمریکایی است که در جریان حمله و اشغال سفارت ایالات متحده در تهران به گروگان گرفته شده بودند. نیروهای آمریکایی برای انجام این عملیات در بیابان های طبس فرودآمدد اما دچار حادثه شدند و با تلفاتی، بدون موفقیت، منطقه را ترک کردند.افشای شکست آن عملیات ضربه دیگری به اعتبار دولت وقت آمریکا وارد کرد. جیمی کارتر، رئیس جمهوری آمریکا، مسئولیت این عملیات را برعهده گرفت.

برخی مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی با متهم کردن آمریکا به نقض قوانین بین‌المللی در ورود به خاک ایران، شکست این عملیات را معجزه الهی در حفاظت از نظام اسلامی توصیف کردند.

مطالب مرتبط