رهبر نظامی تایلند به سمت نخست وزیر این کشور انتخاب شد

حق نشر عکس
Image caption ژنرال پرایوت چان اوچا،نخست وزیر جدید تایلند

ژنرال پرایوت چان اوچا،رهبر کودتای نظامی تایلند به سمت نخست وزیری این کشور جنوب شرقی آسیا انتخاب شده است.

ژنرال پرایوت چان اوچا که شصت سال دارد امروز،پنجشنبه ۲۱ ماه اوت (۳۰ مرداد) از سوی یک هیئت مقننه که شورای نظامی تعیین کرده و اکثر اعضای آن را نظامیان و شخصیت های نیروی پلیس تشکیل می دهند،به این سمت انتخاب شد .

پرایوت چان اوچا، قبل از کودتا فرمانده ارتش تایلند بود و برای پایان دادن به چندین ماه تنش و درگیری بین احزاب سیاسی دست به کودتای نظامی زد.

نزدیک به یک سال پیش یینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر سابق تایلند، مجلس عوام را منحل کرد و بن بست سیاسی که در نتیجه اختلاف بین او و رهبران احزاب مخالف به وجود آمده بود منجر به اعتراض و برخوردهای خیابانی شد.

ژنرال پرایوت چان اوچا،توسط تمامی ۱۹۷ عضو شورای ملی تایلند انتخاب شده است .

به گفته خبرنگار بی بی سی در تایلند، رای گیری که فقط پانزده دقیقه به طول انجامید، عمدتا جنبه ظاهری و ماهیتی تشریفاتی داشت چون ژنرال پرایوت چان اوچا تنها نامزد احراز این سمت بود .

ژنرال پرایوت چان اوچا قول داده است که برای جلوگیری از نا آرامی و به منظور برقر اری ثبات در تایلند دست به اصلاحات عمیق سیاسی بزند و تا سال آینده دموکراسی را به کشورش بازگرداند اما به گفته منتقدان الویت او از بین بردن حزب سیاسی تاکسین شیناواترا،نخست وزیر سابق تایلند است که طی ۱۴ سال گذشته برنده تمام انتخابات در این کشور بوده است.

مطالب مرتبط