ارتش آمریکا 'برای آزادکردن روزنامه‌نگار گروگان' تلاش کرده بود اما ناکام ماند

حق نشر عکس AFP
Image caption شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' گفته‌اند جیمز فولی را به تاوان حمله‌های نظامی آمریکا کشته‌اند

وزارت دفاع آمریکا فاش کرده است که ارتش ایالات متحده 'اخیرا' در یک عملیات سرّی تلاش کرده بود چند گروگان آمریکایی را در سوریه آزاد کند ولی این ماموریت شکست خورد.

اطلاعیه پنتاگون یک روز پس از انتشار ویدئوی بریدن سر جیمز فولی، روزنامه‌نگار آمریکایی، به دست نیروهای "دولت اسلامی" (داعش) منتشر شده است اما روشن نکرده که آیا آزادکردن او هم در عملیات ارتش آمریکا بوده است یا نه.

با این حال مقام‌های عالی‌رتبه ایالات متحده به شرط پنهان‌ماندن نامشان گفته‌اند که آقای فولی هم در دستور عملیات سری ارتش آمریکا بوده است.

گروه "دولت اسلامی" گفته است که مرگ جیمز فولی، تاوان حمله‌های آمریکا به شبه‌نظامیان این گروه در عراق بوده است. بیشتر بخوانید.

این گروه که پیش‌تر داعش خوانده می‌شد، بخش‌هایی از عراق و سوریه را در دست دارد و در هر دو جبهه با حکومت سوریه و عراق می‌جنگد.

پنتاگون گفته است عملیاتش برای نجات جان گروگان‌های آمریکایی، "شامل بخش‌های هوایی و زمینی بوده و بر یک شبکه آدم‌ربایی درون داعش متمرکز بوده است".

به گفته آنها، عملیات ناکام مانده است چون در زمان آن، گروگان‌ها در محل هدف حضور نداشته‌اند.

در همین حال مقام‌های ارشد دولت آمریکا گفته‌اند که اوایل تابستان امسال چند ده نیروی ویژه با هواپیما به سوریه رسانده شده بودند تا این گروگان‌ها از جمله جیمز فولی را نجات دهند.

در این جریان نیروهای آمریکایی و گروه دولت اسلامی به روی یک‌دیگر آتش گشودند که برخی از شبه‌نظامیان کشته شدند اما آمریکایی‌ها تلفاتی ندادند.

آقای فولی دو سال پیش در سوریه گروگان گرفته شده بود.

'سرطان'

حق نشر عکس Getty
Image caption رئیس‌جمهوری آمریکا گفته با وجود تهدیدها، این کشور به عملیات علیه 'دولت اسلامی' ادامه می‌دهد

کمیته حفاظت از گزارش‌گران، سی‌پی‌جی، در اعلامیه‌ای گفته است که "شدیدا نگران همه روزنامه‌نگاران" است که هنوز در دست "دولت اسلامی" هستند.

این گروه حمایت از روزنامه‌نگاران که در آمریکا مستقر است، سوریه را "خطرناک‌ترین جا برای یک خبرنگار" توصیف کرده است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در واکنش به فیلم منتشر شده از بریدن سر جیمز فولی، آن را "خشونتی تکان‌دهنده برای وجدان همه جهان" خواند و شبه‌نظامیان داعش را به "سرطان" تشبیه کرد. بیشتر بخوانید.

گروه "دولت اسلامی" در این فیلم یک گروگان دیگر را هم نشان می‌دهند که ظاهرا استیون ساتلاف، دیگر روزنامه‌نگار ربوده‌شده است.

آنها در فیلم منتشرشده هشدار داده‌اند که سرنوشت آقای ساتلاف در گرو قدم بعدی آقای اوباماست و ادامه حملات به مواضع شبه‌نظامیان در عراق، به بهای جان آن روزنامه‌نگار تمام می‌شود.

با این حال رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است با وجود تهدیدها، این کشور به عملیات علیه 'دولت اسلامی' ادامه می‌دهد.

استیون ساتلاف یک سال پیش در شمال سوریه ربوده شد.

مطالب مرتبط