توقیف فیلمی در مورد قتل ایندیرا گاندی در هند

صحنه فیلم الماس جامعه
Image caption فیلم "الماس‌های جامعه" راجع به دو محافظ سیک ایندیرا گاندی، نخست‌وزیر پیشین هند است که او را ترور کردند

هند از نمایش فیلمی در مورد ترور ایندیرا گاندی، نخست‌وزیر پیشین آن کشور، بعد از آنکه ادعا شد در آن فیلم از قاتلان او تمجید شده است، جلوگیری کرد.

سازمان‌های اطلاعاتی هند هشدار داده‌اند که نمایش این فیلم می‌تواند باعث ایجاد آشوب و خشونت شود.

فیلم "الماس‌های‌ جامعه" قرار بود روز جمعه به نمایش درآید.

این فیلم داستان محافظان سیک خانم گاندی را تصویر می‌کند که گفته می شود او را به انتقام دستور حمله مرگبار نظامیان به معبد طلایی، زیارتگاه اصلی آئین سیک، ترور کردند.

سیک‌ها می‌گویند که در جریان ورود ارتش به مقدس‌ترین معبد آنها در امریتسار و بیرون راندن شبه‌نظامیان هزاران نفر کشته شدند.

ترور خانم گاندی موجب بروز خشونت‌های فرقه‌ای و حملات وسیع علیه سیک‌ها شد که در آن ۳۰۰۰ سیک کشته شدند.

بعد از ظهر روز پنجشنبه شورای مرکزی صدور پروانه فیلم هند تصمیم گرفت که از نمایش این فیلم "به دلیل تاثیری که می‌تواند بر وضعیت نظم و قانون داشته باشد" جلوگیری کند.

راویندر سینگ، تهیه‌کننده فیلم از تولید خود به شدت دفاع کرده ولی هنوز عکس‌العملی به تصمیم توقیف نشان نداده است.

او به بخش هندی بی‌بی‌سی گفت: "من قبل از ساختن فیلم گزارش بازجویی‌ها و دادگاه این سوء قصد را دنبال کردم و اوقات زیادی را با خانواده سالوانت و بیانت سینگ (قاتلان خانم گاندی) گذراندم".

او همچنین پرسید: "در همه جای دنیا فیلم‌هایی راجع به قتلهای سیاسی ساخته شده، چرا نمی‌توان راجع به قتل خانم گاندی یک فیلم ساخت؟"

حزب کنگره که ایندیرا گاندی آنرا رهبری می‌کرد اعلام کرده که در صورت نمایش عمومی این فیلم، تظاهرات اعتراضی برگزار خواهد کرد.

شاخه جوانان این حزب هم در نامه‌ای به نارندا مودی، نخست‌وزیر هند ضمن تقاضای ممنوعیت نمایش این فیلم گفته است که در آن قاتلان نخست‌وزیر پیشین مثل قهرمان تصویر شده‌اند.

سالوانت و بیانت سینگ دو محافظ ایندیرا گاندی در کانون اصلی این فیلم هستند که خشم زیادی را در هند برانگیخته است.

بیانت سینگ بلافاصله بعد از قتل خانم گاندی کشته شد ولی سالوانت سینگ بعدا به دار آویخته شد.

مطالب مرتبط