حماس: هجده خبرچین اسرائیل در غزه اعدام شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption اتهام تیرباران شدگان خبرچینی برای اسرائیل عنوان شده است

شبه‌نظامیان فلسطینی هجده نفر را در غزه تیرباران کرده‌اند.

به نقل از یک وبسایت نزدیک به گروه اسلامگرای حماس گزارش شده است که روز جمعه،۳۱ مرداد (۲۲ اوت)، یازده نفر به جرم خبرچینی برای اسرائیل در غزه اعدام شده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است که این یازده مرد با شلیک "جوخه اعدام" در یک پاسگاه پلیس در غزه کشته شدند.

در خبری دیگر، گزارش شده است که هفت فلسطینی دیگر نیز به همین اتهام در یکی از میدان‌های شهر غزه اعدام شده‌اند. براساس این گزارش، این هفت نفر، که دست‌هایشان را بسته و صورتهایشان را پوشانده بودند، به ضرب گلوله افراد مسلحی در لباس سیاه که آنان هم ماسک بر چهره داشتند، پس از برگزاری نماز جمعه، در برابر یکی از مساجد غزه از پای درآمدند.

وبسایت حماس گفته است که اعدام این افراد توسط "مقاومت" انجام شده است.

این هجده نفر یک روز پس از آن اعدام شده‌اند که سه تن از فرماندهان ارشد تیپ‌های عزالدین قسام - شاخه نظامی حماس - در حمله هوایی اسرائیل کشته شدند. هدفگیری دقیق محل این افراد قاعدتا این احتمال را تقویت می‌کند که نیروی هوایی اسرائیل به اطلاعات دقیقی در این مورد دسترسی داشته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تعدادی از متهمان به خبرچینی برای اسرائیل در ملاء عام کشته شدند

پیشتر، خانه فرمانده کل نیروهای نظامی حماس در غزه هم هدف حمله هوایی اسرائیل قرار گرفته و همسر و فرزند او در این حمله کشته شده بودند.

به نظر می‌رسد منظور حماس یا گروه‌های مرتبط با آن از کشتن هجده نفر در یک روز هشدار در این مورد باشد که هرگونه همکاری یا ارتباط فلسطینیان با اسرائیل مجازات سختی را در پی دارد.

در مورد نحوه صدور حکم اعدام برای این یازده نفر، توضیح رسمی در دست نیست اما برخی خبرگزاری‌ها به نقل از منابعی که نام آنها را ذکر نکرده‌اند گفته‌اند که این افراد محاکمه شده بودند.

تحت قوانین جاری در سرزمین‌های فلسطینی، مجازات جاسوسی و خبرچینی به نفع اسرائیل اعدام است اما تمامی احکام اعدام باید به امضای رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی برسد.

از زمان بیرون کردن ماموران تشکیلات خودگردان از غزه، حماس خود را تابع محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان نمی‌داند، با اینهمه، در مواردی افراد را به جرم خبرچینی برای اسرائیل و بدون کسب تایید رئیس تشکیلات خودگردان اعدام کرده است.

مطالب مرتبط