افراد مسلح بیش از ۶۰ نفر را در مسجدی در عراق کشتند

حق نشر عکس Reuters
Image caption ارتش عراق به تازگی کنترل بخش‌هایی از دیاله را از شبه‌نظامیان دولت اسلامی پس گرفت

در حمله گروهی شبه‌نظامی به یک مسجد متعلق به سنی‌ها در شمال‌شرق بغداد، پایتخت عراق، دست‌کم ۶۰ نفر کشته شده‌اند.

این حمله حین برگزاری نماز جمعه در مسجدی در یک روستا در استان دیاله انجام شد. مقامات امنیتی عراق گفته‌اند که ابتدا یک بمبگذار انتحاری خود را منفجر کرد و بعد، گروهی مسلح به سمت افرادی که در حال فرار از محل حمله بودند، تیراندازی کردند.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت حمله را به عهده نگرفته است، ولی ظن آن می‌رود که مهاجمان از گروه‌های شیعه باشند، هرچند شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش سابق) هم به عنوان عاملان این حمله معرفی می‌شوند.

روستایی که این حمله در آن انجام شد، در ۱۲۰ کیلومتری بغداد و در منطقه‌ای قرار دارد که در هفته‌های گذشته محل درگیری‌هایی سنگین بود و به تازگی نیروهای دولتی تحت حمایت شبه‌نظامیان شیعه توانستند کنترل بخش‌هایی از آن را از گروه دولت اسلامی پس بگیرند.

یک مامور امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفته است که شبه‌نظامیان شیعه‌ای که با ارتش عراق همکاری می‌کنند، به این حمله دست زده‌اند. او گفت که به تازگی در پی یک بمبگذاری، چندین شبه‌نظامی شیعه کشته شدند و این حمله به تلافی مرگ این افراد انجام شده است.

اما یک مقام رسمی دیگر عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که گروه شبه‌نظامی دولت اسلامی، مسلمانان سنی محلی را که رهبرانشان حاضر به پیوستن یا حمایت از "دولت اسلامی" نشده‌اند، هدف قرار می‌دهد.

مطالب مرتبط