اوکراین: روسیه به خاک ما تجاوز کرده است

حق نشر عکس AFP
Image caption همزمان با عبور تعدادی از کامیون‌های روسیه از مرز اوکراین، یکی از ساکنان محلی، پرچم روسیه را در دست گرفته است

ورود کاروانی از کامیون‌های اعزامی روسیه به منطقه تحت‌کنترل مخالفان دولت اوکراین، واکنش شدید کشورهای غربی را به دنبال داشته است و رئیس‌جمهور اوکراین روسیه را متهم به تجاوز به خاک کشورش کرده است.

گزارش شده است که این کامیون‌ها بدون مجوز وارد خاک اوکراین شده‌اند. پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین، روسیه را به "نقض آشکار قوانین بین‌المللی" متهم کرده است.

آمریکا این اقدام روسیه را نقض حاکمیت اوکراین خوانده و آن را محکوم کرده است. کاخ سفید از روسیه خواست تا هرچه سریع‌تر خودروهای خود را از اوکراین خارج کند، وگرنه با تحریم‌های بیشتری روبه‌رو خواهد شد.

اتحادیه اروپا هم خواهان خروج این کاروان از خاک اوکراین شده است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است که این تحولات "به شدت نگران‌کننده" هستند و بریتانیا از روسیه خواسته است تا "راه‌حلی سیاسی برای این بحران" پیدا کند.

ناتو گفته است که روسیه با این اقدام، تعهدات بین‌المللی خود را آشکارا نقض کرده است و باعث خواهد شد "بحران عمیق‌تر شود."

اما روسیه گفته است که وضعیت غیرنظامیان در مناطق تحت‌کنترل شبه‌نظامیان مخالف دولت در شرق اوکراین نگران‌کننده است و این کامیون‌ها حامل کمک‌های بشردوستانه برای ساکنان این منطقه هستند.

براساس گزارش‌ها، اولین کامیون این کاروان وارد لوهانسک، یکی از شهرهای تحت‌کنترل شبه‌نظامیان هوادار روسیه شده است.

قتل در لوهانسک

همزمان با این تحولات، لیتوانی اعلام کرد که کنسول افتخاری آن کشور در شهر لوهانسک اوکراین به قتل رسیده است. وزیر امور خارجه لیتوانی اعلام کرده است که "تروریست‌ها" میکولا زله‌نچ را ربوده و او را به شکلی فجیع به قتل رسانده‌اند.

لیتوانی یکی از کشورهای منتقد سیاست‌های روسیه در قبال تحولات اوکراین است و اغلب، شبه‌نظامیان هوادار روسیه در شرق اوکراین را "تروریست" می‌خواند.

شبه‌نظامیانی که کنترل لوهانسک را در دست دارند، هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

ورود بدون مجوز

حق نشر عکس AP
Image caption اولین کامیون‌های کاروان روسیه در جاده منتهی به شهر لوهانسک

روز جمعه، ۲۲ اوت، بیش از ۱۰۰ کامیون روسیه بدون آن که محموله‌هایشان بازرسی شود، وارد خاک اوکراین شدند. قرار بود خودروهای صلیب سرخ این کاروان را همراهی کنند، ولی مسئولان این نهاد بین‌المللی گفته‌اند که "به هیچ عنوان" در این روند نقش نداشته‌اند.

درگیری در بخش‌هایی از شرق اوکراین برای بیش از چهار ماه در جریان بوده است. بیش از دو هزار نفر کشته شده‌اند و بیش از ۳۳۰ هزار نفر هم از خانه‌های خود آواره شده‌اند. به طور مشخص، ساکنان شهر لوهانسک برای نزدیک به ۲۰ روز آب لوله‌کشی و برق نداشته‌اند و خطوط تلفن شهر قطع است.

پس از آن که کاروان کامیون‌های روسیه برای چندین روز در مرز دو کشور متوقف ماند، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت که تاخیر بیشتر در رساندن کمک به این منطقه "غیرقابل پذیرش" است.

خبرنگارانی که در منطقه حضور دارند، گفتند که این کاروان در حالی که شبه‌نظامیان مسلح در مقابلشان حرکت می‌کردند، از مرز دو کشور در نزدیکی شهر کامنسک-شاختینسکیی عبور کردند.

اوکراین این حرکت را محکوم کرده، ولی گفته است که علیه این کاروان وارد عمل نخواهد شد، چون می‌خواهد مانع هرگونه اقدام "تحریک‌آمیز" شود.

مطالب مرتبط