رویارویی 'خطرناک' جنگنده چین با هواپیمای آمریکایی

حق نشر عکس AP
Image caption آمریکا: جت جنگنده سوخو ۲۷ چین حتی تا فاصله ۱۰ متری هواپیمای گشت زنی آمریکایی پیش آمد

پنتاگون می‌گوید به نزدیک شدن یک فروند جت جنگنده چین به یکی از هواپیماهای گشتی ارتش آمریکا در آسمان بین‌المللی شرق جزیره هاینان اعتراض کرده است.

آمریکا این رویارویی را بسیار خطرناک توصیف کرده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز جمعه (۲۲ اوت - ۳۱ مرداد) گفت کشورش مراتب اعتراض خود را در این باره به دولت چین اعلام کرده و عمل خلبان جنگنده چینی را بسیار غیرحرفه‌ای و ناایمن خوانده است.

به گفته آقای کربی، جت جنگنده سوخو ۲۷ چین حتی تا فاصله ۱۰ متری هواپیمای گشت زنی آمریکایی پیش آمده است.

چین هنوز به این ادعای آمریکا واکنش نشان نداده است اما گزارشگران می‌گویند از ماه مارس گذشته تا امروز، این چهارمین برخورد از این نوع میان جت‌های چینی و هواپیماهای آمریکایی است.

به گفته دریادار جان کربی، این واقعه روز سه‌شنبه گذشته روی داده است و طی آن جنگنده سوخو ۲۷ چین به یک فروند هواپیمای پی ۸ پوسیدان آمریکایی که مشغول گشت زنی عادی در آن منطقه بوده نزدیک می‌شود؛ بالا و پایین آن حرکت می‌کند و حتی با انجام مانور تلاش می‌کند مسلح بودن خود را نشان دهد.

آقای کربی مانور جنگنده چینی را "بسیار بسیار نزدیک و بسیار خطرناک" توصیف کرده است.

رویارویی ناوها و هواپیماهای جنگی چین و آمریکا در این منطقه رویداد تازه ای نیست.

چین از زمستان گذشته اعلام کرده که محدوده جدیدی برای شناسایی حریم هوایی در دریای شرق این کشور مشخص کرده و از تمامی نیروهای نظامی کشورهای همسایه و آمریکا خواسته در صورت استفاده از آسمان این منطقه خود را مطابق آیین نامه‌های بین‌المللی معرفی کنند. اما ژاپن، کره جنوبی و آمریکا محدوده ای که چین تعیین کرده را به رسمیت نشناخته و به پرواز در آسمان دریای شرق چین ادامه می‌دهند. آمریکا این تصمیم چین را تلاش برای اعمال تغییر در وضعیت موجود منطقه توصیف کرده است.

مهمترین برخورد میان هواپیماهای جنگنده چینی و آمریکایی در این منطقه مربوط به سال ۲۰۰۱ است که طی آن یک جت جنگنده چین در برخورد با یک هواپیمای جاسوسی نیروی دریایی آمریکا آسیب دید و خلبان آن جان باخت.

مطالب مرتبط