'داعش' بزرگترین تهدید برای آمریکاست

Image caption ژنرال دمپسی می‌گوید برای مقابله با دولت اسلامی باید تاسیسات این گروه در سوریه را هدف قرار داد

در ادامه واکنش‌ها به انتشار ویدئویی که در آن یک شبه نظامی عضو گروه دولت اسلامی (داعش سابق) سر جیمز فولی، گزارشگر آزاد آمریکایی را می‌برد، کاخ سفید این عمل را یک "اقدام تروریستی" علیه ایالات متحده ارزیابی کرده است.

روز جمعه (۲۲ اوت - ۳۱ مرداد) بن رودز، مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری از احتمال گسترده‌تر شدن دامنه حملات آمریکا علیه شبه نظامیان گروه دولت اسلامی خبر داد و گفت برای انجام چنین عملیاتی آمریکا خود را "به مرزها محدود نخواهد کرد".

"تروریستی" خواندن اقدام شبه نظامیان گروه دولت اسلامی در کشتن یک شهروند آمریکایی می‌تواند به کاخ‌سفید اجازه دهد که با استناد به قوانین آمریکا برای حفاظت از جان شهروندان خود و جلوگیری از تهدید امنیت ملی وارد کارزار گسترده‌تری با داعش شود.

در همین حال، سخنان آقای رودز در گفته‌های روز جمعه مارتین دمپسی، عالی مقام ترین ژنرال ارتش آمریکا هم تکرار شد. آقای دمپسی تاکید کرده است که نمی توان به گروه داعش بدون ضربه زدن به پایگاه اصلی آنها در سوریه، لطمه جدی وارد کرد.

ژنرال دمپسی همچنین ایدئولوژی گروه دولت اسلامی را "آخر زمانی" خوانده و گفته: "آیا ما می‌توانیم آنها (داعش) را بدون مورد توجه قرار دادن تشکیلات شان در سوریه شکست دهیم؟ پاسخ منفی است. ما باید آنها را در هر دو سو (کشور) هدف قرار دهیم؛ منطقه ای که در حال حاضر، اصولا مرزی هم به معنای واقع در آن وجود ندارد."

در همین حال، چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا هم از برنامه طولانی مدت پنتاگون برای مبارزه با گروه دولت اسلامی خبر داده است.

او روز پنجشنبه تاکید کرد: "داعش اکنون تهدید جدی محسوب می‌شود. آنها بسیار فراتر از یک گروه تروریستی هستند. بسیار خوب تجهیز و حمایت می‌شوند و هوشمندانه از تاکتیک‌های جنگی استفاده می‌کنند. آنها ورای همه گروه‌های پیکارجویی هستند که تاکنون دیده‌ایم. تهدید آنها فوری و گذرا نیست و برای همین هم اگر چه اکنون لطمه دیده‌اند اما احتمالا دوباره خود را سازماندهی می‌کنند و حملات جدیدی را ترتیب می‌دهند. از این رو، ما باید برای مقابله با آنها یک برنامه طولانی مدت داشته باشیم."

با وجود این، هیچ یک از مقام‌های نظامی ایالات متحده روز جمعه از تصمیمی مبنی بر فراتر رفتن از آنچه پیش‌تر باراک اوباما برای دامنه عملیات نظامی علیه داعش ترسیم کرده بود، خبر ندادند.

کشتار در یک مسجد سنی

همزمان کشتار مسلمانان سنی در یک مسجد، امروز بر قومی-مذهبی‌تر شدن بحران عراق افزود.

روز جمعه در حمله گروهی شبه‌نظامی به یک مسجد متعلق به سنی‌ها در شمال‌شرق بغداد، پایتخت عراق، دست‌کم ۶۰ نفر کشته شدند.

این حمله حین برگزاری نماز جمعه در مسجدی در یک روستا در استان دیاله انجام شد. مقامات امنیتی عراق گفته‌اند که ابتدا یک بمب‌گذار انتحاری خود را منفجر کرد و بعد، گروهی مسلح به سمت افرادی که در حال فرار از محل حمله بوده‌اند، تیراندازی کرده‌اند.

روستایی که این حمله در آن انجام شد، در ۱۲۰ کیلومتری بغداد و در منطقه‌ای قرار دارد که در هفته‌های گذشته محل درگیری‌هایی سنگین بود و به تازگی نیروهای دولتی تحت حمایت شبه‌نظامیان شیعه توانستند کنترل بخش‌هایی از آن را از گروه دولت اسلامی پس بگیرند.

مطالب مرتبط