مرگ کودک ۴ ساله اسراییلی بحران غزه را 'تشدید' می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption شمار کشته شدگان اغلب غیرنظامی در غزه به ۲۰۹۰ نفر رسیده است

پس از آن که یک کودک چهار ساله اسراییلی در جنوب این کشور بر اثر پرتاب راکت حماس کشته شد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل گفته حملات علیه غزه را تشدید می‌کند.

روز جمعه (۲۲ اوت - ۳۱ مرداد) سخنگوی نخست وزیر اسراییل به نقل از او در شبکه اجتماعی توییتر نوشت حماس بابت مرگ این کودک "بهای سنگینی خواهد پرداخت".

بنا بر اعلام مقام‌های ارتش اسراییل حملات این کشور علیه حماس در غزه با هدف تضمین دستیابی به "امنیت شهروندان" این کشور "تشدید" می‌شود.

همزمان فلسطینی‌ها می‌گویند بر اثر ادامه حملات هوایی اسراییل روز جمعه چهار نفر کشته شده‌اند. روز پنجشنبه هم گزارش شد که سه عضو ارشد حماس در اثر حملات هوایی اسراییل کشته شده‌اند.

بدین ترتیب، شمار کشته شدگان فلسطینی از زمان آغاز دور جدید درگیری ها میان اسراییل و حماس، به ۲۰۹۰ نفر رسیده که بیش از دو سوم آنها غیرنظامی بوده اند. در برابر، اکثریت قریب به اتفاق کشته‌شدگان اسراییلی سربازان ارتش این کشور بوده‌اند.

در همین حال، اسراییل می‌گوید تنها روز جمعه، حدود ۸۰ راکت از سوی غزه شلیک شده است.

یکی از این راکت‌ها به کنیسه‌ای در شهر اشدود واقع در جنوب این کشور اصابت کرده و به مجروح شدن سه نفر انجامیده است.

در برابر، اسراییل می گوید روز جمعه جنگنده‌های این کشور ۳۰ بار به غزه حمله کرده اند.

طی یکی از این حملات که عصر امروز صورت گرفت یک ساختمان مسکونی در غزه هدف قرار گرفت که بر اثر آن ۴۰ نفر مجروح شدند. حال برخی از این مجروحان وخیم گزارش شده است.

حملات میان دو طرف از روز سه شنبه و پس از شکست مذاکرات قاهره از سر گرفته شده است.

حماس برای توافق بر سر یک آتش بس دائمی خواستار برداشته شدن محاصره اقتصادی غزه است.

اسراییل هم می‌گوید به حملات خود برای خلع سلاح حماس و دیگر گروه‌های مقاومت در غزه ادامه می‌دهد تا "امنیت کامل" برای خود تامین کند.

تیرباران هجده نفر در غزه

حق نشر عکس Reuters
Image caption وبسایت حماس گفته اعدام این افراد توسط "مقاومت" انجام شده است

همزمان با ادامه درگیری های میان اسراییل و حماس، از غزه خبر می‌رسد شبه نظامیان هجده نفر را که گفته شده برای اسراییل خبرچینی می‌کرده‌اند، اعدام کردند.

امروز صبح، به نقل از یک وبسایت نزدیک به گروه اسلامگرای حماس گزارش شد یازده نفر به جرم خبرچینی برای اسرائیل در غزه اعدام شده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده بود این یازده مرد با شلیک "جوخه اعدام" در یک پاسگاه پلیس در غزه کشته شدند.

در خبری دیگر، گزارش شد هفت فلسطینی دیگر نیز به همین اتهام در یکی از میدان‌های شهر غزه اعدام شده‌اند.

براساس این گزارش، این هفت نفر، که دست‌هایشان را بسته و صورتهایشان را پوشانده بودند، به ضرب گلوله افراد مسلح سیاه‌پوش که آنان هم ماسک بر چهره داشتند، پس از برگزاری نماز جمعه، در برابر یکی از مساجد غزه از پای درآمدند.

وبسایت حماس گفته است که اعدام این افراد توسط "مقاومت" انجام شده است.

این هجده نفر یک روز پس از آن اعدام شده‌اند که سه تن از فرماندهان ارشد تیپ‌های عزالدین قسام - شاخه نظامی حماس - در حمله هوایی اسرائیل کشته شدند. هدفگیری دقیق محل این افراد قاعدتا این احتمال را تقویت می‌کند که نیروی هوایی اسرائیل به اطلاعات دقیقی در این مورد دسترسی داشته است.

مطالب مرتبط