حماس: از شکایت به دیوان کیفری بین‌المللی استقبال می‌کنیم

حق نشر عکس AFP
Image caption حملات اسرائیل به غزه امروز هم ادامه داشته و در جریان آن پنج نفر کشته شده‌اند

جنگ غزه وارد چهل و هفتمین روز خود شده است و نیروهای اسرائیلی دیشب و امروز حملاتی در نوار غزه انجام داده‌اند. در جریان حملات امروز دست کم پنج فلسطینی، از جمله دو کودک کشته شده‌اند.

دیروز هم یک کودک اسرائیلی با راکتی که از غزه شلیک شده بود کشته شد. در پی آن بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که عملیات نیروهای اسرائیلی در غزه تشدید می‌شود. بیشتر بخوانید.

امروز از قول مقام‌های ارشد حماس نقل شده است که این گروه از هر گونه طرح شکایت فلسطینیان در دیوان کیفری بین‌المللی استقبال می‌کند.

در هفته‌های اخیر مقام‌های تشکیلات خودگردان گفته‌اند که می‌خواهند اسرائیل را در دیوان کیفری بین‌المللی به ارتکاب جنایات جنگی متهم کنند.

برخی نسبت به موضع موافق حماس در این باره تردید داشتند و می‌گفتند خود این گروه نیز به دلیل هدف قرار دادن غیرنظامیان اسرائیلی و جای دادن تجهیزات و افراد نظامی در میان اهالی غیرنظامی غزه، با اتهاماتی روبرو است که ممکن است به همین واسطه با طرح شکایت در دیوان کیفری بین‌المللی مخالفت کند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان، گفته بود که برای بردن پرونده به دیوان کیفری بین‌المللی باید پشتیبانی همه گروه‌های فلسطینی را داشته باشد.

ناظران می‌گویند طرح شکایت فلسطینی‌ها در دیوان کیفری بین‌المللی احتمالا اسرائیل و آمریکا را خشمگین خواهد کرد. این دو کشور عضو این نهاد بین‌المللی نیستند.

نقش اعضای حماس در کشتن نوجوانان اسرائیلی

خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، در گفتگویی با سایت یاهو تایید کرده است که سه نوجوان اسرائیلی که نزدیک به دو ماه پیش کشته شدند، توسط اعضای حماس ربوده شده بودند.

با این حال خالد مشعل گفت که رهبری حماس در جریان ربودن این سه طلبه یهودی نبودند و پس از تحقیقات اسرائیلی‌ها از جزئیات آن مطلع شده‌اند.

او در عین حال ربودن و کشتن این سه نوجوان اسرائیلی را، که شهرک‌نشین بودند، اقدامی مشروع علیه 'اشغال' توصیف کرد.

خالد مشعل همچنین کشتن غیرنظامیان و خبرنگاران را محکوم کرد.

با این حال او از شلیک راکت‌ به سوی اسرائیل دفاع کرد و گفت: "ما غیرنظامیان را هدف نمی‌گیریم و اغلب تلاش می‌کنیم پایگاه‌های نظامی اسرائیلی را بزنیم. اما تصدیق می‌کنم که مشکل داریم. ما جنگ‌افزار پیشرفته نداریم. هدف‌گیری سخت است."

او افزود: "قول می‌دهم که به مردم [غیرنظامی] اسرائیل [پیش از شلیک راکت] هشدار دهیم. قول می‌دهم اگر بگذارند اسلحه‌های دقیق به دستمان برسد تنها اهداف نظامی را هدف می‌گیریم."

حق نشر عکس AP
Image caption با کشته شدن سه فرمانده ارشد شاخه نظامی حماس هزاران نفر در غزه راهپیمایی کردند

مطالب مرتبط