کامیون‌های روسیه از خاک اوکراین خارج شدند

حق نشر عکس EPA

رئیس هیات ناظران اروپایی در مرز اوکراین می‌گوید تنها بخشی از کامیون‌های حاوی کمک‌های روسیه پیش از ورود به خاک اوکراین بازرسی شدند.

این کامیون‌ها جمعه بدون مجوز دولت اوکراین وارد خاک این کشور شدند.

گزارش شده که ۲۲۷ کامیون روسیه هم اکنون به این کشور بازگشته‌اند.

پل پیکارد، از سازمان امنیت و همکاری اروپا می‌گوید از این کامیون‌ها تنها ۳۷ کامیون پیش از ورود به خاک اوکراین بازرسی شدند و اجازه ورود یافتند.

در همین حال آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که برای دیدار با رئیس‌جمهوری اوکراین به کیف سفر کرده، خواهان برقراری آتش‌بسی جدید شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption پترو پروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین (راست) در کیف به استقبال آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان رفت

او گفته است صلح با سلاح‌هایی که از روسیه وارد اوکراین می‌شود، امکان پذیر نیست.

خانم مرکل اشاره‌ای به کامیون‌های روسیه نکرد.

پترو پروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز گفت که اتحادیه اروپا در تهیه طرح صلحی کمک کرده که او قرار است روز سه شنبه در مینسک، پایتخت بلاروس آن را به ولادیمیر پوتین ارائه کند.

کامیون‌های روسیه

بیش از ۲۰۰ کامیون روسی روز جمعه به سوی لوهانسک در منطقه تحت کنترل شبه‌نظامیان طرفدار روسیه حرکت کردند. روسیه گفته بود دیگر نمی‌تواند منتظر اجازه دولت اوکراین بماند و کاروان کمک‌ها را به شرق اوکراین می‌فرستد.

حق نشر عکس AP
Image caption ده‌ها کامیون کمک روسیه روز گذشته وارد لوهانسک در خاک اوکراین شدند

کشورهای غربی ابراز نگرانی کرده بودند که کاروان روسی حامل تجهیزات نظامی باشد. اما دولت روسیه گفته بود بار کامیون‌ها فقط غذا، آشامیدنی و ژنراتور است.

هم‌زمان با این تحولات، لیتوانی اعلام کرد که کنسول افتخاری آن کشور در شهر لوهانسک اوکراین به قتل رسیده است. وزیر امور خارجه لیتوانی اعلام کرده است که به گفته او "تروریست‌ها" میکولا زله‌نچ را ربوده و او را به شکلی فجیع به قتل رسانده‌اند. بیشتر اینجا بخوانید.

لیتوانی یکی از کشورهای منتقد سیاست‌های روسیه در قبال تحولات اوکراین است و اغلب، شبه‌نظامیان هوادار روسیه در شرق اوکراین را "تروریست" می‌خواند.

درگیری در بخش‌هایی از شرق اوکراین برای بیش از چهار ماه در جریان بوده است. بیش از دو هزار نفر کشته شده‌اند و بیش از ۳۳۰ هزار نفر هم از خانه‌های خود آواره شده‌اند.

به طور مشخص، ساکنان شهر لوهانسک برای نزدیک به ۲۰ روز آب لوله‌کشی و برق نداشته‌اند و خطوط تلفن شهر قطع است.

مطالب مرتبط