چندین بمب در شهرهای عراق منفجر شد

حق نشر عکس AFP
Image caption یک امدادگر در نزدیکی محل یکی از انفجارهای کرکوک

در پی انفجار چند بمب در شهرهای مختلف عراق دست‌کم ۲۶ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده‌اند.

یک بمبگذاری انتحاری در شهر بغداد، پایتخت عراق، باعث مرگ دست‌کم هشت نفر شده است. این حمله در نزدیکی یک ساختمان سازمان‌های اطلاعاتی عراق رخ داد.

گزارش شده است که در پی سه انفجار در نزدیکی مقر نظامیان کرد در شهر کرکوک در شمال عراق هم دست‌کم ۱۸ نفر کشته شده‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، دو انفجار در نزدیکی ساختمان‌های در دست احداث رخ داد. نیروهای امنیتی شهر از این دو ساختمان نیمه‌کاره به عنوان پست دیدبانی استفاده می‌کردند. انفجار سوم هم در ورودی یک بازار رخ داد.

در اربیل، مرکز اقلیم خودگردان کردستان عراق هم یک بمب منفجر شده است.

در تصاویری که از شبکه تلویزیونی رووداو پخش شد، امدادگران آتش‌نشانی دیده می‌شوند که در حال خاموش کردن بقایای یک خودرو هستند. این شبکه خبری گزارش کرده است که عصر روز شنبه، ۲۳ اوت، یک خودروی بمبگذاری شده در نزدیکی موسسه فنی اربیل منفجر شده است.

بنا بر این گزارش، در پی انفجار این بمب کسی کشته نشده، ولی چندین نفر زخمی شده‌اند.

بمبگذاری در منطقه خودگردان کردستان عراق به ندرت رخ می‌دهد.

حمله‌های امروز در کرکوک و اربیل در شرایطی انجام شد که نیروهای نظامی اقلیم خودگردان کردستان در حال مقابله با شبه‌نظامیان دولت اسلامی (داعش سابق) هستند. گروه دولت اسلامی در ماه‌های اخیر پیشروی قابل توجهی در عراق داشت و شبه‌نظامیان این گروه بخش‌هایی از سوریه را هم در اختیار دارند.

همزمان با پیشروی نیروهای دولت اسلامی و بعد از آنکه ارتش عراق از مواضع خود در استان نفت‌خیز کرکوک عقب‌نشینی کرد، نظامیان کرد کنترل بخش‌هایی از این استان را در شمال عراق در اختیار گرفتند.

مطالب مرتبط