محمود عباس خواستار از سرگیری مذاکرات شد

حق نشر عکس AFP
Image caption حملات هوایی اسرائیل در سه روز گذشته بارها غزه را لرزانده است

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی از حماس و اسرائیل خواسته دوباره بر سر میز مذاکراتی که مصر میانجی آنست بازگردند.

همزمان وزیر خارجه مصر، روز شنبه، ۲۳ اوت، اعلام آمادگی کرده تا دوباره میانجی مذاکرات دو طرف درگیر شود و از حماس و اسرائیل خواسته فورا آتش‌بس کنند.

آتش بس قبلی روز سه‌شنبه پایان یافت و همزمان راکت پراکنی حماس و حملات هوایی اسرائیل از سرگرفته شد.

مقام های بیمارستانی در غزه می‌گویند در سه روز گذشته ۱۰ فلسطینی دیگر که دو کودک هم در میان آنها بوده، در اثر بمباران غزه کشته شده‌اند.

در اسرائیل هم راکتی که از سوی غزه شلیک شده بود جان یک کودک چهار ساله را گرفت و موجب خشم دولت این کشور شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز گذشته حماس را تهدید کرد که "بهای گزافی بابت مرگ این کودک اسرائیلی" خواهد پرداخت.

حملات هوایی اسرائیل در سه روز گذشته بارها غزه را لرزانده و در یکی از آخرین آنها، روز گذشته (جمعه) یک برج مسکونی در غزه هدف قرار گرفت که بر اثر آن دهها نفر زخمی شدند.

راکت های شلیک شده از سوی غزه هم دیروز یک کنیسه در شهر جنوبی اشدود را تخریب کرد و ۴ نفر را مجروح کرد.

شمار کشته‌شدگان درگیری‌های چند هفته گذشته در غزه فراتر از ۲۰۹۰ نفر رفته است و در اسرائیل هم ۶۷ نفر که اکثرا نظامی بوده‌اند کشته شده‌اند.

امروز همچنین از قول مقام‌های ارشد حماس نقل شد که این گروه از هر گونه طرح شکایت فلسطینیان در دیوان کیفری بین‌المللی استقبال می‌کند.

در هفته‌های اخیر مقام‌های تشکیلات خودگردان گفته‌اند که می‌خواهند اسرائیل را در دیوان کیفری بین‌المللی به ارتکاب جنایات جنگی متهم کنند.

برخی نسبت به موضع موافق حماس در این باره تردید داشتند و می‌گفتند خود این گروه نیز به دلیل هدف قرار دادن غیرنظامیان اسرائیلی و جای دادن تجهیزات و افراد نظامی در میان اهالی غیرنظامی غزه، با اتهاماتی روبرو است که ممکن است به همین واسطه با طرح شکایت در دیوان کیفری بین‌المللی مخالفت کند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان، گفته بود که برای بردن پرونده به دیوان کیفری بین‌المللی باید پشتیبانی همه گروه‌های فلسطینی را داشته باشد.

ناظران می‌گویند طرح شکایت فلسطینی‌ها در دیوان کیفری بین‌المللی احتمالا اسرائیل و آمریکا را خشمگین خواهد کرد. این دو کشور عضو این نهاد بین‌المللی نیستند.

از طرف دیگر، اسرائیل روز شنبه، ۲۳ اوت، به فلسطینیان ساکن غزه هشدار داد که اگر در خانه‌های خود به شبه‌نظامیان پناه دهند، هدف قرار خواهند گرفت. هشدار اسرائیل با پیامک، پیام‌های تلفنی ضبط‌شده و اعلامیه به ساکنان غزه داده شد.

در اعلامیه‌هایی که هواپیماهای اسرائیل روی غزه ریختند، آمده است که "حمله به تمام مناطقی که محل فعالیت‌های تروریستی علیه اسرائیل هستند، ادامه می‌یابد."

ارتش اسرائیل هشدار داده است: "هر خانه‌ای که فعالیت‌های نظامی از آنها انجام شود، هدف قرار خواهد گرفت. برای امنیت خود، مانع آن شوید که تروریست‌ها از منازل شما برای اهداف تروریستی استفاده کنند."

مطالب مرتبط