بریتانیا به شناسایی مظنون قتل خبرنگار آمریکایی در عراق نزدیک شده است

حق نشر عکس Reuters
Image caption جیمز فولی سال ۲۰۱۲ در سوریه به اسارت درآمد

پیتر وستمکت، سفیر بریتانیا در آمریکا می گوید که بریتانیا به شناسایی فرد جهادی که لهجه بریتانیایی داشت و در ویدیوی مربوط به قتل جیمز فولی دیده می شد، نزدیک شده است.

سازمان های امنیتی بریتانیا از زمان انتشار این فیلم، در تلاش برای شناسایی شخصی هستند که به نظر می رسد آقای فولی را سر بریده است.

آقای وستمکت به ان‌بی‌سی گفته است که این سازمان ها با استفاده از تکنولوژی پیشرفته تشخیص صدا، به شناسایی این عضو گروه دولت اسلامی (داعش) "بسیار نزدیک" شده اند.

این درحالی است که هفته نامه ساندی تایمز در شماره امروز خود نوشته بود که این فرد شناسایی شده است.

در ویدیویی که داعش که روز چهارشنبه ۲۰ آگوست منتشر کرده بود، جیمز فولی خبرنگار آمریکایی چند لحظه قبل و پس از کشته شدن نشان داده می شود و یک عضو نقاب زده داعش هم در ویدیو با لهجه بریتانیایی صحبت می کند.

جیمز فولی، خبرنگار ۴۰ ساله آمریکایی بود که در سال ۲۰۱۲ در سوریه به اسارت شبه نظامیان اسلامی افراطی در آمد.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که قتل آقای فولی به دست یک جهادی بریتانیایی "خیانت آشکار به تمام ارزش‌های مردم بریتانیا است".

هاموند به روزنامه ساندی تایمز گفت که دولت با اختصاص "منابع قابل توجه" با "ایدئولوژی وحشیانه" این گروه مقابله خواهد کرد. او افزود که خطرات عراق و سوریه تا چند دهه ادامه خواهد داشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption فیلیپ هامند وزیر امورخارجه بریتانیا می گوید کشورش به پیشمرگ های کردستان عراق کمک نظامی می کند

همزمان دولت بریتانیا اعلام کرد که فرستاده امنیتی جدیدی در امور عراق تعیین کرده است. سخنگوی دولت گفت که انتصاب این پست تازه در منطقه کردستان عراق نشان می دهد که دولت مصصم به افزایش حمایت از مردم عراق برای شکست دادن شبه نظامیان داعش است.

'سیاست روشن وزارت امور خارجه بریتانیا'

آقای هاموند با ابراز تنفر شدید از اینکه قاتل آقای فولی احتمالا یک بریتانیایی است گفته: "تصور اینکه مرتکب این عمل شنیع فردی است که در بریتانیا بزرگ شده هراس آور است."

تصور می شود طی چند سال اخیر بیش از ۵۰۰ شهروند بریتانیایی برای پیوستن به شبه نظامیان و جنگیدن به سوریه و عراق رفته اند.

آقای هامند گفت که دولت بریتانیا با ارسال تجهیزات نظامی به پیشمرگ های کرد کمک کرده تا با نیروهای داعش بجنگند. او تایید کرد که بریتانیا بزودی ارسال تسلیحات ساخت اروپای شرقی برای پیشمرگ های کردستان را شروع می کند (چون آنها با این تسلیحات آشنایی قبلی دارند) و همزمان ارسال تجهیزات نظامی ساخت بریتانیا را در چشم انداز دارد.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: "استراتژی ما روشن است. برای مقابله دراز مدت با این معضل، ما منابع قابل توجهی اختصاص داده ایم."

در همین حال دیوید دیویس یکی از اعضای ارشد حزب محافظه کار گفته است جهادی های بریتانیایی باید از داشتن شهروندی این کشور محروم شوند. این نماینده پارلمان بریتانیا گفته است: "از آنجا که این مردن جوان در اتحاد با دولت متخاصم (داعش) قسم خورده اند، باید از شهروندی بریتانیا محروم شوند."

او گفت: "از آنجا که این یک مجازات سنگین است، باید پس از محاکمه با رعایت تمام موازین دادگاه یک جرم سنگین مانند قتل و با حکم دادگاه انجام شود. همانطور که وزیر کشور تاکید کرده است ممکن است وکلا استدلال کنند که نمی توان شخصی را به طور کامل از تابعیت کشوری محروم کرد. اما در گذشته شاهد بوده ایم که وکلا اشتباده کرده اند. دمکراسی ها حق دارند از ارزشهای خود دفاع کنند."

لرد کری اسقف پیشین کانتربوری به روزنامه بریتانیایی میل آن ساندی گفته است: "این افراد نمی توانند از مزیت سفر کردن با گذرنامه بریتانیایی برخوردار باشند و یقینا نباید پس از آموختن روش های وحشیانه و خون آشامانه قادر به برگشتن به کشور باشند."

در همین حال ترزا می وزیر کشور بریتانیا گفته است دولت در صدد تقویت ابزار های قانونی برای مقابله با افراطی گری در بریتانیا است.