پادشاه تایلند حکم نخست وزیری فرمانده ارتش را امضاء کرد

ژنرال پرایوت چان‌ اوچا حق نشر عکس EPA
Image caption ژنرال پرایوت چان‌ اوچا در اولین سخنرانی رسمی خود به عنوان نخست‌وزیر از مردم خواست که با مقامات دولتی همکاری کنند

پادشاه تایلند حکم نخست وزیری فرمانده ارتش آن کشور را، چند روز بعد از انتخاب او به این سمت، امضا کرد و او رسما نخست‌وزیر کشور شد.

تنفیذ حکم نخست‌وزیری ژنرال پرایوت چان‌ اوچا طی یک مراسم رسمی در ستاد فرماندهی ارتش تایلند در بانکوک انجام شد.

فرمانده پیشین ارتش می‌خواهد در آینده نزدیک اعضای هیئت دولت خود را تعیین کند و تا ماه اکتبر آن را به تایید دربار برساند.

ژنرال پرایوت چان‌ اوچا که با اونیفورم رسمی ارتش در مراسم حضور داشت در مقابل تصویر بزرگ پادشاه تایلند زانو زد تا احترام خود به او را نشان دهد.

بهومبیول اَدول‌یادج، پادشاه ۸۶ ساله تایلند که گفته می‌شود وضع سلامتی مناسبی ندارد، در مراسم حضور نداشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پادشاه ۸۶ ساله تایلند در مراسم حضور نداشت و فقط عکس بزرگ او در مراسم تنفیذ نخست‌وزیر نصب شده بود

ژنرال پرایوت چان‌ اوچا در سخنرانی خود از مردم خواست که با مقامات کشور همکاری کنند.

او گفت که ارتش برای جلوگیری از کشتار بخاطر بن‌بست سیاسی بوجود آمده بین حکومت منتخب و مخالفان که دهها کشته برجای گذاشته بود، دخالت کرد.

فرمانده پیشین ارتش تایلند تنها نامزد نخست وزیری این دوره بود که از طرف یک هیئت مقننه که توسط شورای نظامی‌ها تعیین شده بود، برای این سمت تعیین شد.

ژنرال پرایوت چان اوچا توسط ۱۹۷ عضو شورای ملی تایلند نامزد نخست‌وزیری شده است. رای گیری فقط پانزده دقیقه طول کشید و به نظر می‌رسد تنها جنبه ظاهری و تشریفاتی داشت.

نخست‌وزیر نظامی تایلند رهبری یک کودتا علیه حکومت انتخاب شده توسط شهروندان را در ماه مه بعهده داشت و قول داده با اصلاحات جلوی بازگشت به بی‌ثباتی سالهای اخیر را بگیرد.

نزدیک به یک سال پیش وقتی یینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر سابق تایلند، مجلس عوام را منحل کرد، اختلافات بین او و رهبران احزاب مخالف در کشور یک بن‌بست سیاسی ایجاد کرد.

در نتیجه این اختلافات که به اعتراض‌ها، تظاهرات و برخوردهای خیابانی انجامید، ارتش وارد عمل شد و دولت را برکنار کرد.

رهبر نظامی تایلند قول داده است که تا سال آینده دموکراسی را به کشورش بازگرداند.

اما منتقدان می‌گویند که هدف اولیه او تضعیف یا نابود کردن حزب سیاسی تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق تایلند است که طی ۱۴ سال گذشته همواره برنده انتخابات در این کشور بوده است.

مطالب مرتبط