یک رشته انفجار در بغداد و حومه آن ده‌ها کشته به جا گذاشت

حق نشر عکس Reuters
Image caption تنش‌های قومی در عراق هم‌زمان با عملیات داعش در شمال این کشور شدت گرفته است

گزارش‌ها از عراق حاکی است یک رشته انفجار در شهر بغداد و اطراف آن ده‌ها کشته به جا گذاشته است.

مرگبارترین این حملات در یک مسجد شیعیان در جنوب شرق بغداد رخ داد که در آن فرد بمب‌گذار جلیقه انتحاری‌اش را هنگام برگزاری نماز ظهر منفجر کرد. این انفجار دست کم ۱۵ کشته به جا گذاشت.

حملات دیگری هم در کربلا و حله رخ داده است.

این حملات چند روز بعد از کشته شدن حدود ۷۰ نفر در حمله‌ای به یکی از مساجد سنی‌ها در شمال شرق عراق رخ داد. شبه نظامیان شیعه متهم به انجام آن حمله شدند.

تنش‌های فرقه‌ای در عراق همزمان با عملیات شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" (داعش) در بخش‌های بزرگی از شمال این کشور شدت گرفته است.

این تنش‌ها به مانعی برای تشکیل دولت تازه در عراق توسط حیدر عبادی، نخست‌وزیر جدید عراق تبدیل شده است.

آقای عبادی در اولین نشست خبری خود از زمان معرفی شدن به عنوان نخست وزیر گفت که نگران اقدامات شبه‌نظامیان "به شدت مسلح" شیعه است که با دستور نوری مالکی، نخست وزیر پیشین در خیابان‌ها مستقر شده‌اند.

'پاکسازی قومی و مذهبی'

همزمان ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد "جنایت‌های هولناک و گسترده" شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" در عراق را محکوم کرده است.

خانم پیلای از قتل‌های هدفمند، آدم‌ربایی، قاچاق، به برده گرفتن، بدرفتاری جنسی و تخریب اماکن مهم مذهبی و فرهنگی به عنوان بخشی از این جنایات نام برده است.

به گفته خانم پیلای "آنها در مناطق تحت کنترلشان به صورت حساب‌شده مردان، زنان و کودکان را به دلیل مذهب یا فرقه‌شان هدف قرار می‌دهند و بی‌رحمانه دست به پاکسازی قومی و مذهبی می‌زنند."

مسیحیان، ایزدی‌ها و ترکمان‌ها از جمله اقوام و فرقه‌هایی هستند که هدف اقدامات داعش قرار گرفته اند.

خانم پیلای گفت که کشتار ۶۷۰ زندانی در شمال شهر موصل - که بیش از دو ماه پیش به اشغال داعش در آمد - می‌تواند جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت تلقی شود.

مطالب مرتبط