بوکو حرام در شمال نیجریه 'حکومت اسلامی' اعلام کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption ابوبکر شکوی، رهبر بوکوحرام در این ویدئو تشکیل حکومت اسلامی را در شمال نیجریه اعلام کرد

اسلام‌گرایان تندروی گروه بوکوحرام در شهرها و روستاهای تحت اشغال خود در شمال‌شرقی نیجریه "حکومت اسلامی" اعلام کردند.

ابوبکر شکوی، رهبر بوکوحرام در پیامی ویدئویی به پیکارجویان این گروه، تصرف شهر گوزا در استان بورنو را تبریک گفت و اعلام کرد که این شهر اکنون با "شریعت اسلامی" اداره می‌شود.

ارتش نیجریه تصرف شهر گوزا و ادعای تشکیل دولت اسلامی در شمال نیجریه را "توخالی" نامیده است، اما به گفته افراد محلی ارتش و پلیس از این شهر بیرون رانده شده‌اند.

گوزا که اوایل ماه جاری میلادی به دست گروه بوکوحرام افتاد، با ۲۶۵ هزار نفر جمعیت بزرگترین شهری است که در کنترل این گروه قرار دارد.

بنا بر گزارش‌ها، پرچم بوکوحرام بر بالای قصر حاکم شهر افراشته شده است.

گوزا با چیبوک فاصله زیادی ندارد. چیبوک همان شهری است که بوکو حرام حدود چهار ماه پیش ۲۳۰ دختر دانش‌آموز ۱۶ تا ۱۸ ساله را از یک مدرسه شبانه روزی در شهر چیبوک ربودند که این شهر فاصله زیادی با گوزا ندارد.

هنوز روشن نیست که آیا بوکو حرام با دولت اسلامی داعش اعلام همبستگی می‌کند یا نه.

در آخرین ویدئویی که ماه گذشته از ابوبکر شکوی منتشر شد او تشکیل دولت اسلامی داعش را تبریک گفته بود.

جماعت اهل سنت برای دعوت و جهاد، موسوم به "بوکو حرام" در سال ۲۰۰۲ با هدف زدودن آثار تعالیم و تمدن غربی و اجرای قوانین شریعت در نیجریه تاسیس شد.

بوکو حرام دولت نیجریه را متهم می‌کند که به جای پیاده کردن احکام الهی، به تدوین و اجرای قوانین بشری پرداخته است.

اسلام‍گرایان بوکو حرام از سال ۲۰۰۹ اقدامات مسلحانه خود را در شمال نیجریه آغاز کردند و از آن زمان تاکنون بسیاری از ساکنان این مناطق گریخته‌اند و شمار زیادی نیز جان باخته‌اند.

به گفته منابع دولتی نیجریه، حدود ده هزار نفر در نتیجه عملیات مسلحانه این گروه جان خود را از دست داده‌اند.

دولت نیجریه از سال گذشته در شمال نیجریه اعلام وضع اضطراری کرده است، اما فعالیت‌های بوکوحرام نه تنها کاهش نیافته بلکه شدت نیز گرفته است.

به گفته ویل راس، خبرنگار بی‌بی‌سی در نیجریه، بسیاری از روستاهای دورافتاده در شمال شرقی این کشور ناامن هستند و جنگجویان بوکوحرام در حمله به این روستاها، تا ساعت‌ها غارت و آدم‌کشی می‌کنند.

مطالب مرتبط