تغییر لحن مقامات نظامی آمریکا درباره فوریت حمله به داعش در سوریه

حق نشر عکس EPA
Image caption مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در کنار چاک هیگل وزیر دفاع

عالیرتبه ترین مقام نظامی ارتش آمریکا گفت تا زمانی که گروه 'دولت اسلامی' خاک آمریکا را تهدید نکند توصیه ای در خصوص حمله به مواضع این گروه در خاک سوریه نخواهد کرد.

ژنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا گفت گروه "دولت اسلامی" در حال حاضر بیشتر تهدیدی "منطقه ای" است و هنوز مستنداتی حاکی از برنامه این گروه برای حمله علیه ایالات متحده و یا اروپا در دست نیست.

اظهارات ژنرال دمپسی در مسیر سفرش به افغانستان و در یک هواپیمای نظامی با خبرنگاران بیان شد.

دولت باراک اوباما تاکنون اقدام نظامی علیه مواضع نیروهای "دولت اسلامی" را در مناطقی از خاک عراق محدود نگه داشته است.

با این همه در پی انتشار تصاویر تکان دهنده سربریدن جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی کاخ سفید این اقدام را 'حمله ای تروریستی' علیه شهروندان آمریکا خواند و گفت کاخ سفید با جدیت راه های لازم برای مقابله با این تهدید را بررسی می کند و 'خود را به مرزهای جغرافیایی محدود نخواهد کرد.'

گفته های ژنرال دمپسی در حالی مطرح شده که تنها دو روز پیش این مقام عالیرتبه نظامی در کنار چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا از لزوم مقابله با گروه دولت اسلامی در خاک سوریه سخن گفته بود.

شرکای منطقه ای

حق نشر عکس AP
Image caption گروه دولت اسلامی توانسته از نارضایتی سنی های عراق از دولت این کشور به نفع خود استفاده کند.

ژنرال دمپسی در تازه ترین موضع گیری خود به خبرنگاران گفت در صورت نیاز به در هم کوبیدن مواضع داعش، کشورهای متحد آمریکا در منطقه نظیر اردن، ترکیه و عربستان سعودی به ایالات متحده می پیوندند.

رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا با ابراز خوشبینی درباره همکاری کشورهای عرب در این مناقشه گفت: ' داعش تاکنون خود را در یک پوشش مشروع مذهبی افراطی عرضه کرده و این به وضوح همه این کشورها را تهدید می کند. '

ژنرال دمپسی با مقایسه داعش با شاخه القاعده در شبه جزیره عربستان در یمن گفت تاکنون هیچ نشانه ای در دست نیست که ثابت کند گروه داعش در حال طراحی حملاتی علیه آمریکا و یا اروپا باشند.

شبه نظامیان شاخه القاعده در شبه جزیره عربستان در یمن در سال های اخیر به سبب طراحی عملیات علیه آمریکا و اروپا، به طور مستمر هدف بمباران هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا قرار گرفته اند.

رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا گفت اگر داعش در خاک سوریه به تهدیدی شبیه به شاخه القاعده در شبه جزیره عربستان تبدیل شود او قویا اقدام نظامی علیه آن را به رییس جمهوری آمریکا بپیشنهاد خواهد کرد.

اگرچه مقام های نظامی آمریکا گفته اند برای مقابله با گروه دولت اسلامی همه گزینه ها را مدنظر دارند، تا به حال اجازه انجام حملات هوایی علیه مواضع داعش در خاک سوریه صادر نشده است.

دولت اوباما تاکنون با هدف حفاظت از آمریکایی های مستقر در عراق و همچنین کمک به نیروهای کُرد و عراقی دستور حملات هوایی به مواضع داعش در خاک عراق را صادر کرده است.

شبه نظامیان داعش در ماه ژوئن موصل، دومین شهر بزرگ عراق را اشغال کردند و از آن زمان تاکنون مناطق تحت نفوذ خود در عراق و سوریه را خلافت اسلامی نامیده اند.

از مجموع ۹۶ حمله هوایی آمریکا که تاکنون علیه مواضع داعش صورت گرفته، ۶۲ حمله در اطراف سد موصل بوده که پیشتر شبه نظامیان داعش آن را اشغال کرده بودند اما حالا در اختیار نیروهای عراقی و کُرد است.

مقام های عالی رتبه آمریکایی در پنتاگون و کاخ سفید معتقدند که کلید موفقیت در عراق به شکل گیری یک دولت فراگیر ملی، با حضور سنی های به حاشیه رانده شده، بستگی دارد.

مطالب مرتبط