سوریه آماده همکاری با آمریکا برای مبارزه با 'دولت اسلامی' است

Image caption معلم می گوید سوریه آماده همکاری با آمریکا برای مبارزه با گروه دولت اسلامی است

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه می گوید کشورش آماده همکاری منطقه ای و بین المللی برای "مبارزه با تروریسم" است.

آقای معلم که دوشنبه در یک کنفرانس خبری در دمشق صحبت می کرد، به آمریکا هشدار داد هرگونه همکاری علیه تروریسم باید در هماهنگی با حکومت سوریه انجام شود.

به گفته ولید معلم، هرگونه حمله هوایی علیه مواضع گروه 'دولت اسلامی' در خاک سوریه باید با موافقت دمشق باشد و در غیر این صورت، چنین حمله ای نقض حق حاکمیت سوریه محسوب خواهد شد.

اظهارات وزیر امور خارجه سوریه در حالی بیان می شود که هفته قبل فیلیپ هاموند همتای بریتانیایی او حتی فکرکردن درباره سناریوی همکاری بین غرب و سوریه را غیرعملی و نامعقول دانسته بود.

ژنرال مارتین دمپسی، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا هم گفته است تا زمانی که گروه دولت اسلامی خاک آمریکا را تهدید نکند، او اقدام نظامی علیه این گروه را در خاک سوریه توصیه نخواهد کرد.

به گفته تحلیلگران، اظهارات وزیر خارجه سوریه همزمان با افزایش تهدید گروه های جهادی نشان می دهد که این کشور می خواهد با استفاده از موقعیت به وجود آمده، پس از سه سال جنگ و ناآرامی، چهره اش را در جامعه جهانی بازسازی کند و به عنوان متحدی برای بریتانیا و آمریکا به عرصه بازگردد.

موضع گیری اخیر وزیر خارجه سوریه همچنین به نظر می رسد تلاشی باشد برای جلوگیری از احتمال اقدام نظامی آمریکا در خاک سوریه.

باراک اوباما در سه سال گذشته از صدور فرمان حمله به سوریه خودداری کرده است. حتی در تابستان گذشته که حمله ای شیمیایی در نزدیکی دمشق روی داد اوباما صرفا حکومت بشار اسد را مسوول دانست.

اما حالا رییس جمهور آمریکا با فشار فزاینده مقام های نظامی کشورش مواجه است که از او می خواهند با گروه دولت اسلامی حتی در خاک سوریه به مقابله بپردازد.

با این حال اوباما همچنان در قبال بازشدن پای آمریکا به منازعه پیچیده سوریه، که تاکنون به گفته سازمان ملل متحد بیش از ۱۹۰ هزار کشته برجای گذاشته است، محتاطانه عمل می کند.

همکاری علیه 'دولت اسلامی'

سخنان ولید معلم در کنفرانس خبری روز دوشنبه نخستین اظهار نظر علنی یک مقام حکومت سوریه درباره تهدید ناشی از گروه دولت اسلامی بود، گروهی که تا به حال بخش هایی از خاک سوریه و عراق را به تصرف خود درآورده است.

ولید معلم گفت: "سوریه آماده همکاری و هماهنگی در سطح منطقه ای و بین المللی برای مبارزه علیه تروریسم است. اما هرگونه تلاش در این زمینه باید با هماهنگی دولت سوریه انجام شود."

ولید معلم همچنین گفت که حکومت سوریه بارها درباره تهدید تروریسم و لزوم قطع منابع مالی آن هشدار داده اما "هیچکس به ما گوش نکرد."

دولت سوریه از زمان آغاز ناآرامی ها در سال ۲۰۱۱، شبه نظامیانی را که علیه حکومت بشار اسد می جنگند "تروریست" های برآمده از یک توطئه خارجی می داند.

وزیر خارجه سوریه همچنین قتل جیمز فولی خبرنگار آمریکایی را که هفته قبل به دست شبه نظامیان گروه دولت اسلامی سربریده شد محکوم کرد و گفت: "آیا غرب هیچگاه کشتار مردم غیرنظامی و نیروهای مسلح ما به دست دولت اسلامی و جبهه نصرت را محکوم کرده است؟"

ولید معلم گفت اگر تلاش ناموفق آمریکا برای رهایی جیمز فولی ضمن هماهنگی با دولت سوریه انجام شده بود این عملیات شکست نمی خورد.

پس از انتشار فیلم سربریدن خبرنگار آمریکایی به دست یک شبه نظامی دولت اسلامی، مقام های آمریکایی گفتند که در ماه ژوییه عملیات آنها برای نجات جیمز فولی در شهر رقه سوریه شکست خورده است.

کنفرانس خبری وزیر خارجه سوریه یک روز پس از آن بود که شبه نظامیان داعش یک پایگاه هوایی نظامی مهم را در شمال شرقی این کشور تصرف کردند.

ولید معلم ضمن تایید این شکست در برابر نیروهای گروه دولت اسلامی گفت ارتش سوریه با هواپیماها و تسلیحاتی که در اختیار داشته به مناطقی دیگر عقب نشینی کرده است.

شبه نظامیان گروه دولت اسلامی حدود دو ماه قبل با تصرف بخش های وسیعی از عراق و سوریه در این مناطق 'خلافت اسلامی' تشکیل دادند.

به گفته آقای معلم، حملات هوایی به تنهایی نمی تواند گروه دولت اسلامی و جبهه نصرت را ریشه کن کند.

او خواستار "خشکاندن" منابع تسلیحاتی و شریان های مالی این گروه ها از سوی کشورهای منطقه شد و افزود اطلاعات حساس امنیتی در این باره باید بین کشورهای منطقه به اشتراک گذاشته شود.

مطالب مرتبط