آتش‌بس نامحدود در غزه اعلام شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ساکنان غزه آتش‌بس را جشن گرفتند

مقامات فلسطینی، اسرائیلی و مصری گفته اند که توافق بر سر آتش بس در غزه به دست آمده و به گفته محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، این آتش‌بس نامحدود خواهد بود و زمان آن از ساعت ۵ عصر امروز به وقت گرینویچ (۷ عصر به وقت محلی) آغاز شده است.

از غزه گزارش می رسد که ساکنان منطقه آغاز آتش بس را با به صدا در آوردن بوق اتوموبیل ها و تیراندازی هوایی جشن گرفته اند.

موسی ابو مرزوق، از مذاکره کنندگان ارشد حماس ساعاتی پیش گفت که این گروه فلسطینی در مذاکرات قاهره با اسرائیل بر سر پایان دادن به جنگ پنجاه روزه در غزه به توافق رسیده است.

منابع خبری اسرائیلی هم دقایقی پیش به نقل از یک مقام اسرائیلی، بدون نام بردن از او، این خبر را تأیید کردند.

اسماعیل هنیه، معاون رهبر سیاسی حماس در غزه گفته است که تفاهم به دست آمده "در راستای موضع قاطع مردم ما و هماهنگ با روش مقاومت است".

جزئیات این "تفاهم" هنوز روشن نیست اما قرار است به زودی رسما اعلام شود.

'باز شدن مرز رفح با نظارت فتح'

خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه وزارت خارجه مصر گزارش داده است که اسرائیل با باز کردن مرز غزه برای رساندن کمک‌های بشردوستانه و همین طور مصالح ساختمانی برای بازسازی غزه موافقت کرده است.

بعضی منابع خبری هم از یک مقام ارشد حماس نقل کرده‌اند که باز شدن گذرگاه مرزی رفح میان مصر و غزه با نظارت نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان وابسته به فتح از جمله موارد آتش‌بس مورد توافق است.

دقایقی پیش از اعلام آتش‌بس، منابع خبری از کشته شدن یک اسرائیلی در اثر حمله خمپاره ای فلسطینی ها به اشکول خبر دادند.

ارتش اسرائیل هم مدتی بعد این خبر را تایید کرد و گفت که چند نفر هم در این حمله زخمی شده‌اند.

بیش از دو هزار نفر فلسطینی در جریان درگیری‌های اخیر غزه کشته شده‌اند. در اسرائیل هم بیش از شصت نفر جان خود را از دست داده‌اند.