ارتش آمریکا پروازهای شناسایی بر فراز سوریه را آغاز می‌کند

حق نشر عکس Getty
Image caption دستور اوباما برای انجام عملیات شناسایی ممکن است به عملیات رزمی منجر شود

آمریکا پروازهای شناسایی بر فراز خاک سوریه را آغاز می‌کند.

روز سه شنبه، ۵ شهریور (۲۶ اوت)، به نقل از منابع رسمی آمریکایی گزارش شد که باراک اوباما، رئیس جمهوری، به منظور ارزیابی و شناسایی مواضع نیروهای دولت اسلامی در سوریه، دستور آغاز پروازهای شناسایی بر فراز خاک این کشور را صادر کرده است.

براساس برخی گزارش‌ها، پروازهای شناسایی آغاز شده است.

اگرچه روز گذشته، دفتر رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که آقای اوباما انجام عملیات نظامی در داخل مرزهای سوریه را تایید نکرده است، اما کسب اطلاعات در مورد شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) برای حمله احتمالی به مواضع آنان در سوریه لازم است.

به همین دلیل، برخی کارشناسان گفته‌اند که دستور انجام پروازهای شناسایی می‌تواند مقدمه انجام عملیات نظامی شامل حمله هوایی به مواضع نیروهای دولت اسلامی در داخل خاک سوریه باشد.

پیشتر، ایالات متحده یک رشته عملیات هوایی را علیه مواضع این نیروها در خاک عراق به اجرا گذاشته که گفته می‌شود در متوقف کردن پیشروی آنها به خصوص به سوی اقلیم کردستان عراق موثر بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption قتل جیمز فولی در تصمیم رئیس جمهوری آمریکا موثر بوده است

عملیات هوایی آمریکا در عراق از اوایل ماه اوت و زمانی آغاز شد که نیروهای دولت اسلامی، که بخش‌هایی از خاک عراق و سوریه را در تصرف خود دارند، در حال پیشروی به اقلیم کردستان واقع در شمال عراق بودند.

آقای اوباما دلیل این عملیات را حفاظت از جان پرسنل آمریکایی مستقر در عراق و جلوگیری از تشدید بحران انسانی ناشی جنگ در شمال عراق به خصوص رفتار خشونت‌آمیز دولت اسلامی با اقلیت‌های دینی ساکن مناطق اشغالی عنوان کرد.

باراک اوباما همواره از درگیری نظامی در جنگ داخلی سوریه خودداری کرده است اما به نظر می‌رسد که قتل جیمز فولی، روزنامه نگار آمریکایی که گروگان دولت اسلامی بود، باعث تغییر در تصمیم او شده است. این گروه هنوز هم یک گروگان دیگر آمریکایی را در اختیار دارد و تهدید کرده است که او را نیز به تلافی عملیات نظامی آمریکا به قتل خواهد رساند.

حق نشر عکس Getty
Image caption آمریکاییان تاکید دارند که در نظر ندارند کمکی به نیروهای بشار اسد کرده باشند

هفته گذشته گزارش شد که ارتش آمریکا چندی پیش به عملیاتی برای نجات گروگان های آمریکایی از داخل خاک سوریه دست زد اما این عملیات شکست خورد.

مقامات آمریکایی گروه موسوم به دولت اسلامی را که پیشتر داعش خوانده می‌شد یک "سازمان تروریستی" می‌دانند که امنیت ایالات متحده و متحدان آن کشور و صلح جهانی را تهدید می‌کند. برخی کارشناسان نظامی آمریکایی نیز معتقدند که تنها راه مقابله با این گروه، دست زدن به اقدام نظامی است.

کاخ سفید در مورد دستور عملیات شناسایی بر فراز خاک سوریه اطلاعاتی را در اختیار رسانه‌ها قرار نداده و کیتلین هایدن، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده با اظهار اینکه این شورا در مورد اقدامات اطلاعاتی و شناسایی اظهار نظر نمی‌کند، گفته است که دولت ایالات متحده "از تمامی امکانات خود" برای مقابله با تهدید علیه امینت و شهروندان خود استفاده خواهد کرد.

در جریان جنگ داخلی سوریه، دولت آمریکا از مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور، حمایت کرده و خواستار کناره گیری او از قدرت و برگزاری انتخابات آزاد برای استقرار دولت مورد نظر مردم این کشور بوده است. مقامات آمریکایی همچنان تاکید دارند که در نظر نیست به بشار اسد در جنگ با مخالفان او کمکی شود اما به گفته کارشناسان، تضعیف نیروهای دولت اسلامی به هرحال به منزله کاهش فشار بر ارتش سوریه است.