درگیری تازه در مرز تاجیکستان و قرقیزستان 'دو کُشته برجا گذاشت'

مرز تاجیکستان و قرقیزستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به دلیل وجود اراضی بحث‌ناک تنها 567 کیلومتر یا 59 درصد از مرز مشترَک تاجیکستان و قرقیزستان تعیین و علامت‌‌گذاری شده است

منابع وزارت خارجه تاجیکستان می‌گویند که در درگیری روز گذشته در مرز این کشور با قرقیزستان دست کم دو نفر کُشته و پنج نفر زخمی شده‌اند.

گفته می‌شود یکی از کشته‌شدگان یک مقام مرزبانی تاجیکستان به نام عظمت عظیمف است که برخی از منابع او را به عنوان یکی از پیوندان عبدالرحمان عظیمف، رئیس سابق اداره امور مرزبانی تاجیکستان، معرفی کرده‌اند.

به گفته این منابع، وزارت خارجه در حال تهیه سندی در این باره است و تا بعد از ظهر بیانیه ای در این مورد انتشار خواهد داد.

در همین حال، بر اساس گزارشها، مرادعلی علی‌مردان، معاون نخست‌وزیر تاجیکستان برای بررسی مسائل مرز مشترَک میان تاجیکستان و قرقیزستان روز سه‌شنبه‌ 26 اوت به شهر بشکیک، پایتخت آن کشور، سفر کرده است.

خبرگزاری “24kg” می‌نویسد که قرار است در ملاقات معاون نخست‌وزیر تاجیکستان با نمایندگان دولت قرقیزستان مسائل تعیین خطوط مرز مشترَک دو کشور بررسی شود.

سفر آقای علی‌مردان به قرقیزستان در حالیست که بعد از ظهر روز دوشنبه در ناحیه باباجان غفوراف ولایت سغد در اثر شیلیک گلوله از سوی مرزبانان قرقیز پنج نفر از ساکنان در موضع موسوم به ‌خواجه ‌ باقرغان این ناحیه زخمی شده‌اند.

امیرجان آته جانف، یاور رئیس حکومت ناحیه باباجان غفوراف، روز سه‌شنبه‌ 26 اوت در صحبت با بی بی سی این اطلاع را تأیید کرد. وی گفت که وضع سلامت افراد زخمی شده بهبود یافته و یکی از آنها از بیمارستان مرخص شده است.

آقای آتجانف افزود: "در حال حاضر رهبری حکومت ولایت و ناحیه در حال بررسی این حادثه و تحقیق متهمان در آن هستند."

به گفته او، حادثه تیراندازی ساعت 18:00 به وقت محلی رخ داده و تمام افراد زخمی شده غیرنظامی بوده‌اند. برخی از خبرگزاریها از کُشته شدن یک تبعه تاجیک در این درگیری گزارش داده‌اند، ولی آقای آته جانف در این باره ابراز بی اطلاعی کرد.

این در حالیست که به نوشته “24kg” و “آکیpress”، خبرگزاریهای قرقیزستان، مرزبانان تاجیکستان با استفاده از خمپار‌ه انداز به سوی مرزبانان قرقیز آتش گشاده‌اند.

طوری که “آکیpress” می‌نویسد، روز دوشنبه 25 اوت عده‌ای از ساکنان تاجیکستان قصد تخریب پول ارتباطی بر فراز رودخانه غولک‌انداز را کرده‌اند.

این افراد در پاسخ به درخواست مرزبانان قرقیز برای دست کشیدن از این کار به سوی مرزبانان قرقیز سنگ پرتاب کرده و مرزبانان تاجیک به سوی آنها گلوله شیلیک کرده‌اند. ولی این خبرگزاری از قول مسئولان مرزبانی قرقیزستان می‌نویسد که در این حادثه مرزبانان قرقیز جراحت نبرداشته‌اند.

اما مسئولان حکومت ناحیه باباجان غفوراف می‌گویند که چهار نفر از ساکنان زخمی شده این ناحیه در بیمارستان تحت مراقبت پزشکان قرار دارند.

ناآرامیها در مرز مشترَک تاجیکستان و قرقیزستان، در شمال تاجیکستان از اوایل سال جاری آغاز یافته است. از جمله، روز 11 ژانویه در مرز مشترَک دو کشور در اسفره میان مرزبانان تاجیک و قرقیز درگیری رخ داده و بر اثر آن 5 مرزبان قرقیز و 2 مرزبان تاجیک زخمی شدند.

همچنین، 10 ژوئیه سال جاری مرزبانان قرقیز به سوی ساکنان روستای وارخ که مشغول نصب لوله‌های آب بودند، شیلیک کردند که بر اثر آن یک نفر کُشته و 10 نفر دیگر زخمی شدند.

درگیری دیگری اخیرا در مرز مشترَک قرقیزستان و تاجیکستان روز 9 اوت در منطقه جرگتال این مرز رخ داده و بر اثر آن یک شهروند قرقیز کُشته شد.

امتداد مرز تاجیکستان با قرقیزستان 970 کیلومتر بوده، به دلیل وجود اراضی بحث‌ناک تنها 567 کیلومتر یا 59 درصد از مرز مشترَک تعیین و علامت‌‌گذاری شده است.

مطالب مرتبط