مذاکرات مستقیم رهبران روسیه و اوکراین آغاز شد

حق نشر عکس AFP
Image caption این نخستین مذاکرات رو در رو میان آقایان پوتین (چپ) و پورشنکو درباره بحران اوکراین است

ولادیمیر پوتین و پترو پورشنکو، روسای جمهور روسیه و اوکراین دیدار کردند تا در مورد چگونگی حل بحران در شرق اوکراین گفتگو کنند.

این نخستین دیدار مستقیم دو رهبر برای گفتگو درباره بحران اوکراین است که روز سه‌شنبه، ۲۶ اوت، در شهر مینسک، پایتخت بلاروس، برگزار شد.

آقای پروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین گفته در این مذاکرات "نقشه راه" برای پایان بخشیدن هر چه سریع‎تر به درگیری‌ها میان جدایی‌طلبان و نیروهای ارتش اوکراین ترسیم خواهد شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هم گفته مسکو در این زمینه همکاری خواهد کرد اما به پایان رسیدن درگیری‌ها در شرق اوکراین یک موضوع داخلی این کشور است که کیف خود باید آن را حل کند.

دو رئیس جمهور پیش از گفتگو در جلسه‌ای با حضور کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، شرکت کردند که برای افتتاح این گفتگوها به مینسک سفر کرده است.

پس از آن آقایان پورشنکو و پوتین به مدت دو ساعت پشت درهای بسته گفتگو کردند.

اولین دور گفتگوی مستقیم میان رهبران دو کشور در حالی صورت می‌گیرد که اوکراین ادعا می‌کند به یک ستون زرهی از نظامیان روس که وارد خاک این کشور شده بودند حمله کرده و تعدادی از سربازان ارتش روسیه را هم بازداشت کرده است.

اما روسیه می‌گوید گروهی از پرسنل نظامی آن کشور که در شرق اوکراین بازداشت شده‌‌اند، اشتباها از مرز بین دو کشور عبور کرده بودند.

اوکراین روز دوشنبه خبرداد ۱۰ چترباز روس را بازداشت کرده است.

وزارت دفاع اوکراین ویدیوهایی از گفتگو با این سربازان منتشر کرده که در یکی از آنها از یک چترباز روس نقل قول شده که "این جنگ، جنگ ما نیست".

از زمان آغاز درگیری‌ها در شرق اوکراین، حدود ۲۰۰۰ نفر کشته شده‌اند.

کیف می‌گوید مسکو جدایی‌طلبان را تجهیز و در مواردی کمک مستقیم نظامی می‌کند؛ ادعایی که کرملین بارها آن را رد کرده است.

تنش‌ها بین اوکراین و روسیه زمانی تشدید شد که جدائی‌طلبان طرفدار روسیه شبه جزیره کریمه را مستقل اعلام کردند و بعد از الحاق کریمه به خاک روسیه، دو منطقه لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین هم اعلام خودمختاری کردند.

حق نشر عکس Ukrainian Ministery of Defence
Image caption وزارت دفاع اوکراین ویدئوهایی از چتربازان روسیه منتشر کرده است

مطالب مرتبط