بازجویی از رئیس صندوق بین‌المللی پول به ظن کوتاهی در انجام وظیفه

کریستیان لاگارد حق نشر عکس AP
Image caption کریستیان لاگارد که قبلا وزیر دارایی کابینه نیکولا سارکوزی بود از سه سال پیش ریاست صندوق بین‌المللی پول را به عهده دارد

کریستیان لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول می گوید به ظن کوتاهی در انجام وظیفه در یک پرونده کلاهبرداری در فرانسه از او بازجویی شده ولی تابحال اتهامی متوجه او نشده است.

او تا بحال چندین بار در مورد نقشش در پرداخت ۴۰۰ میلیون یورو غرامت به یک سرمایه‌دار فرانسوی به نام برنارد تاپی مورد بازجویی قرار گرفته است.

خانم لاگارد ۵۸ ساله در زمان صدور حکم غرامت، وزیر دارایی کابینه نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهور پیشین فرانسه بود.

آقای تاپی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۷ از نیکولا سارکوزی پشتیبانی کرده بود.

این ثروتمند فرانسوی یکی از سهام‌داران اصلی شرکت کالاهای ورزشی آدیداس بود ولی سهام خود را در سال ۱۹۹۳ فروخت تا بتواند در کابینه فرانسوا میتران وزیر شود.

او بعدا از بانک نیمه دولتی کردیت لیونه شکایت کرد و ادعا کرد که آن بانک در ارزیابی شرکت او در زمان فروش، او را فریب داده و شرکت او را کمتر از ارزش واقعیش قیمت‌گذاری کرده است.

شکایت او بعدا از طریق خانم لاگارد به یک شورای سه نفره داوری ارجاع شد که این شورا به پرداخت غرامت حکم داد.

مسئولان پرونده مظنون هستند که غرامت هدیه‌ای برای آقای تاپی در برابر حمایت از نیکولا سارکوزی در انتخابات بوده باشد.

خانم لاگارد در سال ۲۰۱۱ مدیریت صندوق بین‌المللی پول را به عهده گرفت، سال گذشته گفت تصمیم او مبنی بر ارجاع پرونده برنارد تاپی به شورای داوری قضات در زمان خود بهترین راه حل بوده است.

اگرچه بازجویی رسمی به معنی ارجاع یک نفر به دادگاه نیست ولی بسته به بالا گرفتن کار در این پرونده می تواند پرسش‌هایی درباره زمان باقی‌مانده از دوره ریاست خانم لاگارد بر صندوق بین‌المللی کار تا سال ۲۰۱۶ مطرح کند.

او به آژانس خبرگزاری فرانسه گفته که قصد استعفا ندارد.

کریستین لاگارد در سال ۲۰۱۱ میلادی جانشین دومینیک استراوس‌کان شد که به اتهام آزار جنسی به مستخدم یک هتل در نیویورک مورد پیگیرد قرار گرفته بود.

مطالب مرتبط