سوء استفاده جنسی از کودکان در بریتانیا: کمیسر پلیس تحت فشار برای استعفا

شاون رایت حق نشر عکس South Yorkshire PolicePA
Image caption آقای رایت سال‌ها مسئول امور کودکان شورای شهر روترهام هم بوده است

در پی افشای گزارشی رسمی در خصوص سوء استفاده جنسی از حداقل ۱۴۰۰ کودک در شهر روترهام انگلستان، کمیسر پلیس منطقه یورکشایر جنوبی که روترهام در آن قرار دارد، برای استعفا تحت فشار قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش که دیروز سه شنبه ۲۶ اوت (۴ شهریور) منتشر شد، گروههای تبهکار بین سالهای ۱۹۹۷ و ۲۰۱۳ در روترهام مشغول آزار جنسی کودکانی بوده اند که اکثرا تحت قیمومت دولت محلی قرار داشته اند.

شاون رایت، کمیسر فعلی پلیس منطقه بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ مسئول امور کودکان در شورای شهر روترهام بوده است.

او به دلیل ناکارآمدی اداره امور کودکان شورای شهر در دوره مسئولیت خود عذرخواهی کرده است.

با این حال بسیاری از منتقدان آقای رایت می گویند که او باید به دلیل کوتاهی های خود از مقام فعلی اش کنار رود.

احزاب کارگر، لیبرال دموکرات و استقلال بریتانیا (یوکیپ) خواستار استعفا و برخورد انضباطی با تمامی افرادی که دچار کوتاهی شده اند، هستند.

با این که تعدادی از کودکان از مورد آزار جنسی قرار گرفتن شکایت کرده بودند، مقامات شهری و پلیس نسبت به این شکایتها کم توجهی کرده اند.

عمده کودکان مورد سو استفاده قرار گرفته دختران سفید پوست بوده اند و اعضای گروههای تبهکار عمدتا افراد پاکستانی تبار بوده اند.

راجر استون، رئیس شورای شهر روترهام، پس از انتشار گزارش، که از گستردگی موارد تجاوز دستجمعی به کودکان و حتی جابجایی آنها میان شهرهای مختلف پرده برداشت، استعفا کرد.

اما، با این که پروفسور آلکسیس جی، نویسنده گزارش گفته است که مسئولان شورای شهر مرتکب کوتاهی های فاحش و دست جمعی شده بودند، با هیچ یک از کارکنان شورای شهر برخورد انضباطی نخواهد شد.

خانم جی پلیس منطقه یورکشایر جنوبی را هم به دلیل ناکارآمدی در اولویت دادن به این مسئله مقصر شناخت.

تیم لوتون، نماینده پارلمان بریتانیا که سابقا معاون وزیر در امور کودکان بوده، از این که با مددکاران اجتماعی شهر روترهام که در این کوتاهی های فاحش سهم داشته اند برخورد نخواهد شد، ابراز تاسف کرده است.

یکی از قربانیان گروههای تبهکار که اما نام دارد به بی بی سی گفته است که او از سن ۱۳ سالگی مورد سو استفاده جنسی قرار گرفته و چندین بار به پلیس شکایت کرده که مورد تجاوز قرار گرفته است.

او گفته است با این که لباسهایی که هنگام مورد تجاوز قرار گرفتن بر تن داشته را برای آزمایش به پلیس تحویل داده، پلیس گفته که لباسها را گم کرده و او بدون مدرک نمی تواند ادعای خود را ثابت کند.

مطالب مرتبط