پناهجویان جزیره کریسمس از دولت استرالیا غرامت می‌خواهند

پناهجویان بازداشتی در اردوگاه های جزیره کریسمس استرالیا علیه دولت این کشور شکایت کردند. به گفته وکلای این پناهجویان، آنها بنا دارند از دولت استرالیا و وزیر مهاجرت این کشور به خاطر وضعیت نامناسب بهداشتی و درمانی و همین طور بازداشت کودکان غرامت بگیرند.

یک سال بعد از اجرای سیاست های جدید مهاجرتی دولت محافظه کار استرالیا، هزاران پناهجو از ایران، افغانستان، عراق و بعضی کشورهای دیگر همچنان در بازداشتگاههای ساحلی این کشور در بلاتکلیفی به سر می برند.

به گفته شاهدان عینی عده زیادی از این پناهجویان از بیماریهای روحی و روانی رنج می برند.

جاکوب وارقیس، یکی از وکلای این پناهجویان می‌گوید که وضعیت درمانی در اردوگاههای جزیره کریسمس نامناسب است.

او می گوید: "در حال حاضر، مشکل این است که پناهجوها با کمبود خدمات درمانی تخصصی در این بازداشتگاهها مواجه اند. پزشکان عمومی در بازداشتگاه های جزیره کریسمس مستقر اند، ولی از خدمات تخصصی مثل روانشناسی، دندانپزشکی و حتی بیماریهای پوستی محروم اند و یا به شکل خیلی محدود به این خدمات دسترسی دارند."

آقای وارقیس در یک کنفرانس خبری در شهر سیدنی استرالیا، همچنین گفت: "ما با دادن غرامت به پناهجوها، یقینا نمی توانیم عمر تباه شده آنها و کودکی به یغما رفته بچه هایشان را بازگردانیم. ولی امیدواریم این غرامت به پناهجوها کمک کند تا بعد از آزادی، زندگی تازه ای برای خودشان بنا کنند."

این در حالی است که گروهی پانزده نفره از پزشکان استرالیایی چندی پیش در گزارشی نسبت به وضعیت درمانی پناهجویان در جزیره کریسمس ابراز نگرانی کرده بودند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تنها در هفت ماهه اول سال ۲۰۱۳ میلادی، حدود ۱۶ هزار از پناهجویانی که سوار بر قایق از اندونزی به قصد استرالیا حرکت کرده بودند، به جزیره کریسمس منتقل شدند

عده ای از پناهجویان ایرانی بازداشتی در جزیره کریسمس هم در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی از وضعیت وخیم درمانی و بهداشتی حاکم بر اردوگاهها خبر داده اند.

به گفته این پناهجویان، عده زیادی از کودکان، زنان و مردان در این جزیره دورافتاده دچار مشکلات روحی و روانی، از حمله افسردگی شده اند.

یک شاهد عینی به بی بی سی فارسی گفت: "تقریبا روزی نیست که پناهجویان دست به خودکشی و یا خودزنی نزنند. چون ماهها در بلاتکلیفی و در شرایط نامساعد بهداشتی و آب و هوایی محبوس مانده اند."

به گزارش خبرگزاری رویترز، شکایت نامه پناهجویان به دست یک دختر بچه ۶ ساله پناهجو، به نمایندگی از طرف شاکیان به دادگاهی عالی در استرالیا تحویل داده شد.

این دختر بچه که هویتش اعلام نشده، یک سال در بازداشتگاه پناهجویان بوده. به گفته وکلای پناهجویان او دچار عوارضی از جمله اضطراب، شب ادراری و بی اشتهایی شده است.

به دنبال انتقادهای گسترده از بازداشت دراز مدت کودکان در اردوگاههای ساحلی استرالیا، اسکات موریسون، وزیر مهاجرت این کشور هفته پیش از آزادی ۱۵۰ کودک خبر داد.

وکلای پناهجویان علاوه بر درخواست غرامت از دولت، خواستار انتقال ۳۳۴ پناهجوی بازداشتی در جزیره کریسمس به اردوگاههای محلی در خاک استرالیا شده اند.

دولت محافظه کار استرالیا از حدود یک سال پیش، پناهجویان غیرقانونی را به جای خاک این کشور به کشور پاپوآ گینه نو می فرستد.

تنها در هفت ماهه اول سال ۲۰۱۳ میلادی، حدود ۱۶ هزار از پناهجویانی که سوار بر قایق از اندونزی به قصد استرالیا حرکت کرده بودند، به جزیره کریسمس منتقل شدند.

مطالب مرتبط