کاروان بشردوستانه سازمان ملل متحد از مصر وارد غزه شد

حق نشر عکس WFP.Eyad al Baba
Image caption کامیون حامل محموله‌های بشردوستانه برنامه جهانی غذا در حال عبور از گذرگاه رفح

برای اولین‌بار از زمان محاصره غزه در هفت سال اخیر، یک کاروان حامل کمک‌های بشردوستانه از طرف سازمان ملل متحد توانسته است از مرز مصر وارد نوار غزه شود.

برنامه جهانی غذا، از نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد که این کاروان را راهی غزه کرده است، در یک اطلاعیه اعلام کرد: "این اولین‌بار از زمان محاصره غزه از سوی اسرائیل است که برنامه جهانی غذا می‌تواند از گذرگاه رفح استفاده کند."

براساس این اطلاعیه، این کاروان شامل ۱۸ کامیون است و با محموله‌های آنها می‌شود برای پنج روز حدود ۱۵۰ هزار نفر را سیر کرد.

برنامه جهانی غذا اعلام کرده است که کامیون‌ها در اسکندریه بار زده و راهی مرز با غزه شده‌اند. طبق این اطلاعیه، انتظار می‌رود در روزهای آینده کاروان مشابه دیگری به غزه برود.

محمد دیاب، از مدیران ارشد برنامه جهانی غذا گفت: "خیلی مهم است که از مسیرهای مختلف، از جمله گذرگاه رفح، به نوار غزه دسترسی داشته باشیم تا از ثبات در روند ارائه کمک‌های بشردوستانه به ساکنان منطقه اطمینان حاصل کنیم."

براساس گزارش‌ها، نیروهای صلیب سرخ مصر هماهنگی برای عبور محموله‌های بشردوستانه از گذرگاه رفح را به عهده گرفته‌اند. این کاروان یک روز بعد از اجرایی شدن آتش‌بس طولانی‌مدت بین حماس و اسرائیل توانست وارد منطقه شود.

پس از ۵۰ روز درگیری در غزه، مقامات فلسطینی و اسرائیل روز سه‌شنبه، ۲۶ اوت، از توافق دوجانبه برای آتش‌بس خبر دادند و اعلام کردند که این آتش‌بس نامحدود خواهد بود.

اسماعیل هنیه، از رهبران حماس هم از خانواده‌هایی که بستگان خود را در طول درگیری‌ها از دست داده‌اند، تقدیر کرده است. همزمان، ده‌ها نفر در حالی که پرچم به دست داشتند، در خیابان‌ها حاضر شدند تا آنچه را "پیروزی" توصیف می‌کنند، جشن بگیرند.

شاهدان عینی می‌گویند هزاران فلسطینی در حال بازگشت به محل زندگی خود در غزه هستند و حتی قایق‌های ماهیگیری دوباره در آب‌های ساحلی غزه به چشم می‌خورند.

مطالب مرتبط