نتانیاهو می‌گوید جنگ غزه یک 'پیروزی' برای اسرائیل بود

Image caption نتانیاهو ترجیح داده است طرح آتش‌بس نامحدود را در کابینه امنیتی به رای نگذارد

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، می‌گوید درگیری هفت هفته‌ای در غزه، با 'پیروزی' اسرائیل پایان گرفته است. او همچنین تهدید کرد که اگر راکتی از غزه به سوی اسرائیل یا مناطق اشغالی شلیک شود، اسرائیل حتی سنگین‌تر از پیش واکنش نشان می‌دهد.

به گفته آقای نتانیاهو، جنبش فلسطینی حماس در جریان درگیری اخیر "سخت ضربه خورد و به هیچ‌یک از خواسته‌هایش نرسید".

در سوی دیگر هم حماس که کنترل غزه را در دست دارد، گفته است آتش‌بس نامحدود اخیر بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها، یک پیروزی بوده و راه‌پیمایی بزرگی برای بزرگ‌داشت آن برگزار کرد.

پس از ۵۰ روز درگیری شدید که در آن بیش از ۲۲۰۰ نفر اغلب از طرف فلسطینی کشته شدند، از روز سه‌شنبه در غزه آتش‌بس اجرا شده است.

بنیامین نتانیاهو در یک نطق تلویزیونی گفت که اسرائیل "با هیچ‌یک از خواسته‌های حماس موافقت نکرد."

این سخنان نخست‌وزیر اسرائیل ساعاتی پس از آن مطرح شد که برای اولین‌بار از زمان محاصره غزه در هفت سال اخیر، یک کاروان حامل کمک‌های سازمان ملل متحد توانست از مرز مصر وارد باریکه غزه شود.

برداشتن محاصره شدید غزه، خواسته اصلی فلسطینی‌ها در جریان مذاکراتی بود که به برقراری این آتش‌بس نامحدود انجامید.

'۵۰ روز رنج عمیق بشری'

حق نشر عکس WFP.Eyad al Baba
Image caption محموله کمک‌های 'برنامه جهانی غذا' از سازمان ملل برای اولین بار پس از هفت سال محاصره غزه توانست وارد این باریکه شود؛ محموله‌ای کافی برای تغذیه ۱۵۰ هزار نفر برای ۵ روز

در غزه پس از آن‌که آتش‌بس در کل روز چهارشنبه پایدار ماند، هزاران فلسطینی شروع کرده‌اند به خانه‌هایشان برگردند.

با رفع محدودیت‌ها، قایق‌های ماهی‌گیری هم به دریا زده‌اند.

در همین حال مهندس‌ها در تلاش اند که زیرساخت‌های آسیب‌دیده از حمله‌های هوایی و آتش‌بار اسرائیل را تعمیر کنند. درباره حال و هوای غزه پس از آتش‌بس بیشتر بخوانید.

به آمار سازمان ملل، بیش از ۱۷ هزار ساختمان در غزه ویران شدند یا به‌شدت آسیب دیدند و حدود نیم میلیون نفر یعنی بیش از یک‌چهارم کل جمعیت غزه، در داخل این باریکه آواره شده‌اند.

در اسرائیل دیگر آژیرهای خبردهنده از راکت‌های شلیک‌شده از غزه به صدا در نیامدند و ارتش هم گفته است که از زمان اجرای آتش‌بس، موردی از نقض آن از سوی فلسطینی‌ها نبوده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، از پایان این دور از درگیری‌ها استقبال کرده و در عین حال هشدار هم داده است که آینده بهتر برای شهروندان لطمه‌دیده از این خشونت‌ها، به پایدار بودن آتش‌بس بستگی دارد.

او گفته است: "پس از ۵۰ روز رنج عمیق بشری و ویرانی گسترده، هرگونه نقض این آتش‌بس مطلقا نامسئولانه است."

آتش‌بس جاری خواستار سبک‌شدن کنترل مرزی برای غزه در اسرائیل و در مصر می‌شود تا به کمک‌های امدادی و مصالح ساختمانی اجازه داده شود به غزه برسند. محدوده ماهی‌گیری هم برای اهالی غزه گسترش پیدا کرده است.

هر دو طرف پذیرفته‌اند که در مذاکرات غیرمستقیمی که قرار است ظرف یک ماه در قاهره پایتخت مصر آغاز شود، به مسائل درازمدت بپردازند؛ از جمله خواسته فلسطینی‌ها برای احداث یک بندر در غزه و آزادی زندانی‌های حماس در کرانه باختری رود اردن، و همین‌طور خواسته اسرائیلی‌ها برای خلع‌سلاح شبه‌نظامیان در غزه.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش می‌دهند که بنیامین نتانیاهو ترجیح داده است طرح آتش‌بس جاری را در کابینه امنیتی‌اش به رای نگذارد چون وزیرانی که خواستار ادامه حمله‌ها به غزه شده بودند، با آن مخالفت می‌کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان ملل می‌گوید حدود یک‌چهارم از جمعیت غزه آواره شده‌اند

مطالب مرتبط